Ana Sayfa / Eğitim / El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Nasıl Okunması mümkün?

El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Nasıl Okunması mümkün?

El Sanatları Tasarımı ve Üretimi Nasıl Okunması mümkün?

Modern anlayışla tasarımlar yaratabilecek yeni kabiliyetleri yetiştirmeyi hedefleyen El Sanatları Tasarımı ve Üretimi yaratıcılığa ve el becerisine dayalı bir bölümdür. YGS-5 puan türü ile talebe kabul eden El Sanatları Tasarımı ve Üretimi kısmı 2015 yılı itibariyle 251,455 puan ile talebe alımı yapmıştır. Liseden sonrasında üniversite sınavlarında Türkçe’den 20, matematikten 20, sosyalden 15 civarında net yapmak 250 puan almak için kafi olur. Bu kısmı kazanmak öteki fakültelere oranla daha kolaydır.

El Sanatları Tasarımı ve Üretimi bölümünde öğrencilere el sanatları hakkında kapsamlı bilgilendirmeler yapılır. El sanatları çeşitleri, sanat zamanı, el sanatları işleme usulleri, tasarım şeklinde mevzularda öğrenciler bilgilendirilir. El Sanatları Tasarımı ve Üretimi bölümünde öne çıkan dersler şunlardır:

  • Temel tasarım, desen, uygarlıklar zamanı, sanat imalathane emek harcaması, sanat terminolojisi, dijital ortamda tasarım, tasarım ilke ve şekilleri, plastik sanatlar atölyesi, motif ve süsleme tasarımları, sanat akımları, Türk süsleme sanatları, Türk el sanatları, sanat estetiği, disiplinler arası sanat, Türk mitolojisi, tezhip, minyatür, kalemişi, güncel sanatlar, ebru, kaligrafi, cam ve tasarım, tasarımda etik, sanat eserleri, sergileme sanatı, sektör stajı, konsept tasarımı, kalite yönetimi, portfolyo tasarımı, web tasarımı, moda, grafik ve animasyon, ambalaj tasarımı, fotoğrafçılıktır.

El Sanatları Tasarımı ve Üretimi kısmı öğrencilere hem geleneksel sanat dallarını hem de güncel moda ve trendleri öğretir. Böylelikle öğrenciler yeni eserler yaratmada hem gelenekçi hem de yenilikçi tasarımlar ortaya koyabilir. Bu kısmı okumak için ilk olarak yaratıcı zekanın yüksek olması gerekir. Yeni fikirler ortaya koyma kabiliyeti bu bölüm için önemlidir. Her dersin sonunda genel anlamda ortaya çıkan ürünler ve tasarımlar üstünden değerlendirme yapılır. Bundan dolayı el kabiliyetinin ve tasarım kabiliyetinin üstün olması gerekir.

Mezunlar için oldukca geniş bir alanda iş bulma fırsatı olan El Sanatları Tasarımı ve Üretimi kısmı mezunları genel anlamda tasarım alanında hizmet verir. Marka ve firmalara yeni tasarımlar yapma mevzusunda AR-GE birimlerinde çalışırlar. Ek olarak kendi atölyelerini de açarak yeni tasarımlar hazırlayabilirler.

Yeni sanat dalları öğrenmek isteyenler için ideal bir bölümdür. Bunun yanında yaratıcılığını estetiğe döküp yeni ürünleri ortaya çıkarmak isteyenler için tercih edilebilir.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE