Ana Sayfa / Tasarruf / Elektrik Faturasını Azaltma Yöntemleri

Elektrik Faturasını Azaltma Yöntemleri

Elektrik Faturasını Azaltma Yöntemleri

Elektrik Faturasını Nasıl Azaltırım?

Elektrik faturanız beklediğinizden fazla mı geliyor? Tutum edip faturalarınızın tutarını daha da azaltmak mı istiyorsunuz? İşe öncelikle aydınlatma ile başlayabilirsiniz.

Günlük hayatta aydınlatma kullanımına ilişkin birkaç ipucu ve kolay, azca maliyetli birkaç değişim ile elektrik enerjisini tasarruflu kullanmak mümkün!

Ampul Seçimi: Akkor ampuller yerine mümkün olduğunca kompakt floresan lambalar kullanmayı tercih edin; şundan dolayı kompakt floresanlar, akkor ampullere gore 3’te 2  oranında daha azca enerji harcıyorlar, 10 kat daha çok dayanıklılar ve yüzde 70 daha azca ısı üretiyorlar.

Dimmer Özellikli Düğmeler: Işığın gerekseme duyulduğu oranda kısılıp açılmasına olanak veren dimmer özellikli anahtarlar kullanabilirsiniz. Böylece hem faturanızda tutum yaparken hem de evinizde ışığa bağlı değişik atmosferler yaratmanız mümkün olabilir.

Mesela müzik dinlerken ışığı kısarak daha loş bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Dikkat gerektiren bir işle uğraşmadığınızda ışığı yarı yarıya kısmak ise neredeyse yüzde 40 oranında daha azca elektrik tüketmenizi elde edecektir.

Bu özellik ek olarak kullandığınız ampulün ömrünü de 20 kat uzatacaktır.

Meşgul Sensörü: Eski aydınlatma düğmelerini değiştirecekseniz meşgul sensörü özelliğine haiz yenilikçi ürünlere bir göz atın ve mümkün olan yerlerde kullanmayı tercih edin.

Bu özellik, birisi o alana geldiği süre ışığın açılmasını, ayrıldığında da ışığın otomatikman kapanmasını elde edecektir.

Koridorlar, çamaşır odaları, kilerler, bodrum katları, garajlar ya da elin dolu olabileceği ve ışığın kazara açık unutulabileceği öteki alanlarda bu özellikte aydınlatmaları tercihe edebilirsiniz.

Yaşlıların yada engellilerin yaşamış olduğu evlerde de bu özellikteki lambaların tercih edilmesi tasarrufun ötesinde ergonomik bir kullanım da elde edecektir.

Hareket Dedektörü: Apartman boşluklarına, dış mekanlara ve yürüyüş yolları üstüne hareket dedektörlü aydınlatmalar yerleştirebilirsiniz.

Bu özellikteki aydınlatmalar biri yaklaştığında derhal algılayacak ve otomatikman devreye girerek hem gerekseme halinde hem de karanlıkta güvenli bir halde aydınlatma elde edecektir.

Gece Lambaları: Evde enerji tasarruflu gece lambaları kullanmak da zekice bir seçenek olacaktır.

Oldukça değişik stillerde seçenekleri mevcut olan gece lambaları gece ışığa gerekseme duyacağınız yatak odaları, banyolar, koridorlar şeklinde pek oldukca alanı aydınlatmak için kullanılabilirler.

Gün Işığı Kullanımı: Evinizin gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmasını sağlayın.

Pencerelerden gelecek ışığı kesmemeye ve odanın içine rahat bir halde dolmasına izin verin.

Gündüz dikkat gerektiren işlerinizi pencere civarlarında, gün ışığından en oldukca faydalanan yerlerde hayata geçirmeye çalışın.

Boya Rengi: Eğer eviniz yeteri kadar ışık almıyorsa, mekandaki ışık tesirini artıracak açık renkte duvar boyaları kullanmaya itina gösterin.

Tavanın da açık renkte boyarsanız içerideki aydınlık tesirini artırabilirsiniz

Işıkları Kapatma Alışkanlığı:  Bu madde en sona kalsa da uygulanmış olduğu süre elektrik tasarrufunda oldukça etkili bir yere haiz.

Bir odadan ayrılırken ışığı kapatmayı kesinlikle alışkanlık haline getirmenizde yarar var.

Eğer ışığı kapatmayı devamlı unutuyorsanız düğmenin yanına renkli, dikkat çekici hatırlatma notları ekleyebilirseniz.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Eski Mobilyalar Nasıl Değerlendirilir?

Her evde mutlaka bir parça da olsa eski bir mobilya ürünü bulunur. Anneannelerden kalan hatıralar, ilk ev eşyaları gibi nedenlerle manevi hatıralarından dolayı çok yer kaplayıp fazla işlevsel olmasalar dahi atılmazlar. Bu eşyaları evin çeşitli yerlerinde güzel bir şekilde değerlendirmek mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir