Ana Sayfa / Tasarruf / Elektrik Nasıl Üretilir?

Elektrik Nasıl Üretilir?

Elektrik Nasıl Üretilir?

Elektrik Nasıl Üretilir?

 

 

 

 

Elektrik enerjisi, öteki enerji çeşitlerinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle elde edilir ve kullanılır. Elektrik enerjisi üretebilmenin çeşitli yolları vardır. Bunlar; termik santraller, hidroelektrik santraller, yenilenebilir enerji santralleri ve nükleer enerji santralleridir. Tüm santraller değişik fizyolojik yasaları kullanarak elektrik enerjisini üretirler.

  1. Termik Santraller: Termik santrallerde elektrik enerjisi üretiminde ısı enerjisi ilkin mekanik enerjiye hemen sonra da elektriksel enerjiye dönüştürülür. Sırasıyla gerçekleşen işlemleri anlatmak gerekirse, bir kazanda yakıt yakılarak havanın ya da gazın genleşmesiyle bir boru vasıtasıyla gazın hareketi sağlanır. Hemen sonra bu hava ya da gaz bir generatör türbinini döndürerek elektrik enerjisinin üretilmesi sağlanır. Türbini döndüren gaz ya da hava hemen sonra çeşitli işlemlerden geçerek yeniden kullanılabilir. Hava kullanılan bazı santrallerde ise bu hava dışarıya verilir. Tüm santrallerde olduğu şeklinde termik santrallerde de soğutma işlemleri oldukca önemlidir. Bunun için bir su deposu kenarına yapılması gerekmektedir.
  2. Hidroelektrik Santraller: Hidroelektrik santrallerde elektrik enerjisi üretiminde ise suyun haiz olduğu potansiyel enerji ilkin mekanik enerjiye hemen sonra da elektrik enerjisine çevrilir. Bir su santralınde barajda biriken sular planlı bir halde bulunmuş olduğu yükseklikten özgür bırakılarak generatörlere bağlı türbinlerin dönmesi sağlanarak elektrik enerjisi elde edilir. Hidroelektrik santrallerinin bazılarında alt bölgede hazne de yer verilmiştir. Üretilen elektrik enerjisi eğer kullanılmayacaksa haznedeki su yeniden eski potansiyeline pompalanarak enerjinin boşa gitmesi engellenir. Bu tür santrallere hazneli pompalı hidroelektrik santrali denir.
  3. Nükleer Santraller: Nükleer santrallerde zenginleştirilmiş uranyumun çekirdeğindeki enerjinin ortaya çıkarılmasıyla elektrik enerjisi ortaya çıkarılır. Fakat radyoaktif bir element olan uranyumun çevreye verdiği zarardan dolayı oldukca tartışılır. Tüm bu tartışmalara karşın elde edilmiş enerji miktarı devasa yükseklikte olduğundan oldukca fazla tercih edilmektedir. Nükleer enerji santrallerinde de soğutma sistemleri için bir su kaynağına gereksinim duyulmaktadır.
  4. Yenilenebilir Enerji Santralleri: Yenilenebilir enerji santrallerinde ise öteki santrallerden değişik olarak doğaya zarar vermeyen ve devamlı kullanabileceğimiz güneş, rüzgar şeklinde kaynaklar kullanılarak elektrik enerjisi üretilir. Oldukça değişik örnekleri de vardır. ​
  • Güneş Enerjisi: Güneşten gelen ışınların fotovoltaik sistemlerden geçirilerek güneş ışınlarının haiz olduğu enerji elektrik enerjisine dönüştürülür.
  • Rüzgar Enerjisi: Rüzgarın haiz olduğu kinetik enerji yardımıyla rüzgar türbinlerinin dönmesiyle elektrik enerjisi üretilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Eski Mobilyalar Nasıl Değerlendirilir?

Her evde mutlaka bir parça da olsa eski bir mobilya ürünü bulunur. Anneannelerden kalan hatıralar, ilk ev eşyaları gibi nedenlerle manevi hatıralarından dolayı çok yer kaplayıp fazla işlevsel olmasalar dahi atılmazlar. Bu eşyaları evin çeşitli yerlerinde güzel bir şekilde değerlendirmek mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!