Elektrik Tasarrufu İçin Öneriler

Elektrik Tasarrufu İçin Öneriler

Elektrik birçok ülkede hala lüks olarak görülen olmazsa olmaz bir enerjidir. Elektriğin maliyeti yükseldikçe insanoğlu elektrikten iyi mi tutum edip ceplerinde extra para kalmasını sağlayabileceklerini düşünmeye başladılar. Mevsim farketmeksizin elektrik faturanızda sayıları düşürmek için  yapabileceğiniz oldukca rahat şeyler mevcut.

Soğuk Su ile Sudan geçirin
Mr. Electricity sitesinin söylediğine nazaran çamaşırlarınızı soğuk suda yıkamak elektrik faturanızı düşürmektedir. Soğuk suyu ısıtmak gerekmediğinden enerji kullanmaz böylece kıyafetlerinizi soğuk su ile yıkayarak faturanızı düşürebilirsiniz. Sıcak suyu ısıtmak enerji harcatır. Soğuk duş almak soğuğa aşırı bir töleransınız yoksa ergonomik değildir. Bunun yerine 5-10 dakikalık duşlar alın ve öteki aile üyelerini de aynısını yapması için ikna edin.

Serinletici
Yazın klima yerine serinletici kullanmak elektrik faturanızı ciddi oranda düşürür. Dayanılmayacak derecede sıcak olana kadar serinletici kullanın. Sıcaklıklar oldukca yükseldiğinde klimayı 26 dereceden aşağıya almayın. Eğer daha aşağıya alırsanız yüksek elektrik faturası ile karşılaşabilirsiniz. Eğer tölare edebilirseniz daha çok tutum için klimanızı 30 dereceden aşağıya ayarlamayın.

Programlanablir USB Güç Ünitesi
Çevreci bir websiteye nazaran USB güç ünitesi kullanmak faturanızı %70 oranında düşürebilir. Güç ünitesi printer, ekran, bilgisayar şeklinde şeyleri bağlayabildiğiniz bir güç çıkışıdır. Bu güç ünitesi gücü yönetmede daha tutumludur ve kapatılmış olduğu halde ana hattan güç çeken ürünleri alglayarak onlara giden gücü keser.

Ürünlerinizi Yenileyin
Greenpeace’e nazaran eski ürünleri yenileri ile değişiklik yapmak elektriği tutum etmek için iyi bir yöntemdir. Yeni ürünlerin bir çok elektrik tutum etmek için yapılmıştır. Üstündeki enerji yıldızına bakın ve bütçeniz el verdiğince onları yenileyin.  Yenilemeniz ihtiyaç duyulan ana ürünler fırın, çamaşır makinesi ve kurutucu şeklinde yüksek elektrik tüketen ürünlerdir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE