Ana Sayfa / Tasarruf / Elektrik Tasarrufu Yapmanın Yolları

Elektrik Tasarrufu Yapmanın Yolları

Elektrik Tasarrufu Yapmanın Yolları

Elektrik Tasarrufu Yapmanın Yolları

 

Günlük hayatta rahat bir yaşam sürmeye alıştıkça, aslen bazı harcamaların ve davranışların gereksiz olabileceği gözlerden kaçabilir.

Birkaç düzenleme ve değişim ile yaşam konforunda kısıtlamaya gitmeden enerji tasarrufu yapmanın ne kadar kolay olduğuna hayret edeceksiniz.

Elektrik tasarrufu yapmanın yolları;

  • Elektrik tasarrufu yapmanın en mühim ve ilk adımı, gereklilikleri belirlemektir. Büyüklerin daima söylediği “Kullanmadığınız lambaları kapatın.” sözü bu prensibi basitçe konu alıyor aslen. Kullanılmayan elektrikli aletlerin fişten çekilmesi, gereksiz yanan lambaların kapatılması, gereksiz çalışan müzik aletleri, tv, bilgisayarın kapatılması boşa akan enerjinin önünü kesme yönündeki ilk adım olacaktır.
  • Enerjiyi tasarruflu kullanmanın yanında enerjiyi korumak da bir yöntemdir. Evinizi ısıtırken enerji kaybını en aza indirecek önlemler almanız, ortamı nemli tutarak ısıyı korumak benzer biçimde rahat ve ergonomik yöntemlere başvurmanız da tutum etmenize destek olacaktır.
  • Evimizdeki elektrikli eşyaların, ampullerin tasarruflu ve yüksek enerji sınıfı olmaları yüksek oranda enerji tasarrufu elde edecektir.
  • En oldukça enerji kullanan eşyalardan buzdolabı için alacağınız rahat önlemler, enerji kaybının önüne geçecektir. Buzdolabının dipfriz bölümünde aşırı buzlanma olması, daha çok enerji harcanmasına neden olur. Buzlanma oldukça temizlemek elektrik tasarrufu yapmanızı elde edecektir. Buzdolabının yerleştirilirken yanlarında boşluk bulunması da enerji kaybını önleyecektir. Ek olarak buzdolabının fırın, radyatör benzer biçimde ısı üreten araçlardan uzakta durması, güneş ışığına maruz kalmaması da mühim tutum tedbirleridir.
  • Çamaşır makinelerinde kapasiteye bakılırsa çamaşır miktarını ayarlayarak yüksek miktarlarda enerji kaybının önüne geçilebilir. Makinenizi yeterince dolmadan çalıştırmayın, böylece emek harcama sayısını azaltabilirsiniz. Eğer azca çamaşırla ya da fazla kirli olmayan çamaşırlarla çalıştıracaksanız kısa programları tercih edebilirsiniz. Makinenizi yorarak fazla çalışmasına sebep olacağından, gereğinden fazla deterjan koymamaya itina göstermek de alınacak önlemlerden birisidir.
  • Bulaşık makineleri de kapasitesinin altındaki dolulukta çalıştırılmamalı. Bulaşık makinesindeki eşyaların birbirlerini engelleyecek şekilde ve oldukça dolu yerleştirilmemelerine itina gösterilmeli. Tabaklardaki yiyecek artıklarının makineye konulmadan ilkin fırça yada peçete yardımıyla sıyrılmaları oldukça daha azca enerji harcanmasını sağlar.

Birçok elektrikli aletin fazla kullanımına dikkat etmek ya da güneş enerjisi benzer biçimde alternatif yöntemlerle enerji yükünün bir kısmını almak elektrik tasarrufu sağlayabilecek öteki yöntemlerdir.

Mühim olan, yaşamı kolaylaştırması için kullanılan elektrikli aletlerin, enerji sarfiyatıyla maddi yük oluşturmalarının önüne geçmektir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Doğalgaz Tasarrufu Yapmanın Yolları

Kış aylarının gelmesi ile birlikte kullanımı artan doğalgaz birçok evde ve iş yerinde ısınma aracı olarak tercih edilir. Tasarruf yöntemleri sayesinde fatura miktarlarını azaltmak ve daha verimli bir şekilde ısınmak mümkündür.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE