Ana Sayfa / Tasarruf / Emeklilik Bütçesi Nasıl Yapılır?

Emeklilik Bütçesi Nasıl Yapılır?

tasarruf

Emeklilik Bütçesi Nasıl Yapılır?

Emeklilik Bütçesi Nasıl Yapılır?

Emekliliğiniz için plan yapmak, o yıllardaki rahatınızı belirleyecek faktördür. Eğer denetim altında ve güvende olacağınızı garantilediyseniz, bu dönemdeki boş zamanlarınızı rahat bir halde geçirir, harcamalarınız ve borçlarınız için kaygılanmaya gerek duymazsınız. Emekli olmadan seneler ilkin emeklilik bütçesine haiz olmak, başarıya ulaşmış bir emeklilik planının ilk adımıdır.

  • Bütçenizi etkileyecek pozitif ya da negatif değişimleri düşünün. Mesela, emekli olduğunuzda sıhhat sigortanızı kaybedebilirsiniz ya da evinizi satmak isteyebilir ve daha küçük bir yere yerleşerek vergiler ve ev harcamalarını düşürmek isteyebilirsiniz.
  • Rahat bir halde yaşamak için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğuna karar verin. Şu anki maaşınızı yol gösterici olarak görmeyin, bunun yerine, emekli olduğunuzdan sonrasında yaşayacağınız yaşam stilinizi hayal edin. Maaşınız şu an için kafi olabilir, sadece emekli olduğunuzda dolaşmak için ya da zaman ayıracağınız hobileriniz için daha değişik bir miktar gerekebilir.
  • Emekli olduktan sonrasında bitecek alacak ve vereceklerinizi düşünün ve bütçe planınızı ona nazaran yapın. Ev kredisi en öne çıkan borçlanmadır, sadece otomobil ödemeleri ve hatta kredi kartı borçları 60 yaşınıza geldiğinizde değişmiş olabilir.
  • Uzun bir emeklilik planlayın. Pek fazlaca insan emekliliklerini minimum 20 yıl süresince yaşarlar. Eğer 55 yaşlarında emekli olursanız, emekli olarak geçireceğiniz vakit daha bile fazla olacaktır.
  • Enflasyon ve vergileri hesabınıza dahil edin. Eğer finansal planlama yazılımı kullanıyorsanız bir kaç on yıl içinde paranızın ne kadar kıymet kaybedebileceğini hesaplayabilirsiniz.
  • Olabilecek en erken şekilde planlamalarınıza başlayın, sadece emekliliğinize beş yıl kala adımlarınızı iyice hızlandırın. Bu aşamada, emekliliğiniz için tam bir zaman belirlemenin ve tüm temel ihtiyacınız olan şeyleri karşılayacak parayı biriktirmenin vakti gelmiştir.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Eski Mobilyalar Nasıl Değerlendirilir?

Her evde mutlaka bir parça da olsa eski bir mobilya ürünü bulunur. Anneannelerden kalan hatıralar, ilk ev eşyaları gibi nedenlerle manevi hatıralarından dolayı çok yer kaplayıp fazla işlevsel olmasalar dahi atılmazlar. Bu eşyaları evin çeşitli yerlerinde güzel bir şekilde değerlendirmek mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!