Enerjiden Nasıl Tasarruf Edilir?

 

 

 

 

Enerjiden Nasıl Tasarruf Edilir?

Faturalarınız makul da olsa, hala enerjiden tutum etmek için yapabileceğiniz şeyler var. Bu hem cüzdanınız hem de çevre için yararlı olacaktır.

Talimatlar:

  1. Işıkları kapatın. Bu kadar kolay, odadan çıkacağınız süre ışıkları ve öteki elektrikli aletleri kapatmak size yüzlerce dolar ve tam olarak tonlarca karbon emisyonu kazandırabilir.
  2. Bölgedeki elektrik temin eden kurumla iletişime geçip, enerji denetimi yapılıp yapılmayacağını mesele. Eğer elektrik kullanımınız yeterince yüksekse, kamu kuruluşunuz evinizi inceleyip enerjiyi daha etkili bir şekilde kullanmanız için tavsiyelerde bulunacak bir enerji denetçisinin ücretini karşılayacaktır. Hatta parasız ampul, vana başlığı ve yeni uygulamalarda size yüzlerce dolar kazandırabilecek bir indirim hakkı kazanmış bile olabilirsiniz.
  3. Floresan ampullere geçin. Günümüzün sıkılaştırılmış floresan ampulleri eskiden okulunuzda ya da evinizde görmüş olabileceğiniz parlak tüp floresanlardan oldukca daha güzel ışık saçıyor ve CFC’ler, sıkıştırılmış floresan ampullerinin bilinmiş olduğu benzer biçimde enerji faturanızı acımasızca tahrip ederek geleneksel elektrik ampüllerinin harcamış olduğu elektriğin bir kısmını harcar. Birçok kamu şirketi daha oldukca para biriktirmeniz için ampullerde indirim dahi uyguluyor.
  4. Sıcak su ısıtıcısının derecesini düşürün. Suyunuzu ister elektrik,ister yağ ister gaz kullanarak ısıtın,sıcak su ısıtıcınızın derecesini birkaç aşama düşürmek size faturanızda belirgin bir halde para kazandıracaktır. Uzmanlar sıcak su ısıtıcısının derecesinin 47 dereceden fazla olmamasını öneriyor. Bu hem enerji tüketimini azaltıyor hem de yanmaları önlüyor.
  5. Kuruması için çamaşırlarınızı dışarı asın. Bu hem enerji kullanımınızı azaltacak hem çevre kirliliğini engelleyecek hem size para kazandıracak hem de çamaşırlarınızın daha güzel kokmasını sağlayacak.
  6. Yeşil enerji onaylı ev aletleri satın alın. Yeşil enerji aletleri basit aletlerden minimum %10 daha azca enerji kullanıyor. En oldukca enerji harcayan şey buzdolapları. Doğrusu enerji tasarrufuna ordan başlayabiliriz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE