Ana Sayfa / Eğitim / Erasmus Nasıl Yapılır?

Erasmus Nasıl Yapılır?

egitim

Erasmus Nasıl Yapılır?

Erasmus Nasıl Yapılır?

Erasmus programı kültürel ve bilimsel niteliği olan anlamda talebe değişimini amaç edinen, her yıl karşılıklı talebe deşiminin gerçekleştiği bir Avrupa Birliği değişiklik programdır. Avrupa Birliği’ndeki

üniversitelerin kültürel ve bilimsel niteliği olan yönden paylaşımını esas alan bu program katılımcı öğrencilere güzel bir edinim sunar. Erasmus, Avrupa Birliği değerlerinin yaşatılması, kültürel değişiklik yöntemiyle

Avrupalı öğrencilerin bu değerleri tanıması ve paylaşmasını amaç edinir. Erasmus Programı öğrencilik yıllarında kullanılabilecek en güzel programlardan biridir. Değişik bir ülkede bir dönem yada bir bilimsel niteliği olan yıl süresince eğitim alabilir, kültürel bir edinim yaşayabilirsiniz. Erasmus Programı

çerçevesinde üniversitelerin değişik ülkelerde değişik üniversiteler ile anlaşmaları bulunur. Fakültenizin anlaşmalı olduğu üniversitelere gidebilirsiniz. Peki Erasmus’a iyi mi başvurulur?

1. Aşama

Her dönem duyuru edilen Erasmus Hareketliliği’ni takip etmelisiniz. Erasmus Programı’ndan yaralanabilmek için web üstünden başvurunuzu yaptıktan sonrasında bu başvuruyu üniversitenizin

Erasmus Kurum Koordinatörlüğü’ne götürerek ilk aşamayı tamamlamış olmuş olursunuz. Müracaat esnasında üniversitenizin anlaşmalı olduğu üniversiteleri talep sıranıza gore sıralamalısınız. Erasmus başvuruları lisans öğrencilerinde 2.20 ve üstü yüksek lisans ve doktora öğrencilerinde ise 2.50 üstü not averajı ile yapılmaktadır.

2.Aşama

Erasmus başvurularının bitimini takiben Erasmus İngilizce Imtihanı yapılır. Bu imtihan ile İngilizce puanınız hesaplanır. Genel Erasmus puan hesaplaması %50 not averajı %50 İngilizce imtihanı katılarak yapılır.

Bu iki puan sonucu elde edilmiş puan sıralamasına gore listeye girersiniz. Fakülteler kontenjanları dahilinde talebe seçer. Buna ek olarak birde yedek sıralama oluşturulur. Adınız kazananlar sıralamasında ise hibeli yada hibesiz olarak gidebilirsiniz. Üniversiteler gidilecek olan ülkenin yaşam koşullarına gore aylık bağışlama desteği verir. Bu destekten yararlanabilirsiniz.

3.Aşama

Seçildikten sonrasında bağlı bulunulan fakültenin Erasmus koordinatörü ile işlemlerinizi tamamlayarak Erasmus Programı’ndan faydalanabilirsiniz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Yurt Dışında Lise Nasıl Okunması mümkün?

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre gençlerin %45'i lise ve üniversite eğitimini yurt dışından almak istiyor. Yurt dışında lise seviyesinden itibaren başlanan eğitim planı, gençlerin üniversite başarısını da önemli oranda artırmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir