Ana Sayfa / Eğitim / Erasmus’a Kimler Katılabilir?

Erasmus’a Kimler Katılabilir?

Erasmus’a Kimler Katılabilir?

Erasmus programının amacı, Avrupa Birliği ülkeleriyle, aday ülkelerin yükseköğrenim kurumları içinde bilimsel niteliği olan işbirliğini geliştirerek, yükseköğretimde Avrupa boyutunu öne çıkarmaktır. Bu amaçla Erasmus kapsamında her yıl binlerce talebe ve öğretim görevlisine yurtdışında eğitim alma imkânı sağlanmaktadır. Erasmus faaliyetleri kapsamında hem de yurtdışında değişik eğitim kurumları içinde ortak araştırma projeleri ve müfredat geliştirme emekleri da yapılmaktadır. Erasmus programının hedefleri içinde Avrupa da yükseköğretim standardını arttırmak, değişik kültürler ve yaşam biçimleri içinde toleranslı yaklaşabilme becerilerini yükseltmek ve küreselleşme sürecine uygun iş gücü yetiştirmektir.

Erasmus programı yükseköğretim kurumlarının birbiriyle ortak projeler hayata geçirebilmeleri ve kısa sürede talebe ile bilimsel niteliği olan kadro değişimi yapabilmeleri için bağışlama durumunda karşılıksız mali destek sağlamaktadır. Erasmus fonlarından faydalanarak yurtdışı değişiklik programına hem lisans, master ve doktora düzeyindeki öğrenciler hem de akademisyenler faydalanabilirler. Doğal bu süreç iki öğretim kurumu içinde yapılacak bir sözleşmeyle adım atar. Mesela, Türkiye’deki bir üniversite ile Polonya yada Almanya’daki bir üniversite içinde Erasmus değişiklik anlaşması yapılır. Bu antak kalma içinde üniversitelerdeki bölümler kaç kişiyi kabul etmek istediklerine kendileri karar verirler. Dolayısıyla müracaat içinde belirli şartlar konulmuştur.

Erasmus programından yararlanmak isteyen öğrencilerin, örgün bir eğitim programında talebe olmaları gerekmektedir. Ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri birinci yıllarını tamamlamış olma şartıyla bu programdan faydalanabilir. Öğrencilerin Erasmus’la yurtdışına gidebilmeleri için bölümlerinde anlaşmalı bir yükseköğretim kurumunun olması gerekmektedir. Öğrenciler Erasmus programına bir tek bir kez katılabilir. Talebe seçimleri üniversitelerin ilgili fakültelerin, Erasmus Talebe Komisyonları tarafınca yapılmaktadır. Bunun için öğrencilerin lisans averajları ve İngilizce düzeyleri dikkate alınır. Üniversiteler genel olarak başvurularda başarı notunun %50’sini bilimsel niteliği olan averaj, %50 sini de İngilizce seviyeleri dikkate alınarak oluşturulur. Yabancıl dil seviyelerini belirlemede üniversiteler kendi yöntemleriyle sınavlar yaparlar. Doğal bir tek öğrenciler bu programdan yararlanmıyorlar. Akademisyen ve öğretim elemanlarının da yurtdışındaki eğitim kurumlarında bir dönem ya da iki dönem süreyle eğitim verme sürecini de kapsamaktadır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Makine Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Makine mühendisliği günümüzde oldukça popüler mühendislik meslekleri arasında yer almaktadır. Bir çok üniversitenin makine mühendisliği bölümü vardır. Fakat her üniversitenin eğitim ve olanak kalitesi aynı olmamaktadır. Bu nedenle sınav puanına göre bir sıralama ve tercih yapılmaktadır. İyi bir üniversiteden makine mühendisi olarak mezun olmak oldukça önemlidir çünkü getirisi oldukça büyük olur. Örneğin devlet üniversitelerinden özellikle 'teknik' üniversiteler (İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi gibi) mühendislik eğitimini daha iyi vermektedirler. Makine mühendisliği sayısal bir kafa gerektirmektedir. Daha çok erkek mesleği olarak görülse de bu meslekte oldukça iyi kadın mühendisler görev yapmaktadır. Lise eğitiminden sonra üniversite için istediğiniz bölüm 'makine mühendisliği' ise bu yazıyı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir