Ana Sayfa / Eğitim / Ergoterapi Nasıl Bir Bölümdür?

Ergoterapi Nasıl Bir Bölümdür?

Ergoterapi Nasıl Bir Bölümdür?

Ergoterapi Nasıl Bir Bölümdür?

Ergoterapi, devletimizde son zamanlarda gelişmeye başlamış olan bir bölümdür. Almanya başta olmak suretiyle Avrupa devletlerinde 100 senelik bir geçmişi olması ve yaygınlığı ile hepimiz tarafınca bilinmekteyken Türkiye’de önemi yeni anlaşılmıştır. MF-3 ve YGS-2 puan türü ile talebe almaktadır. Meslek liselerinin “hasta ve yaşlı hizmetleri” ile “tıbbi laboratuvar” bölümlerinden mezun olan öğrenciler YGS-2 puan türü ile ergoterapi seçtiklerinde onlara ek puan da verilmektedir.

Ergoterapi işlevsel, psikososyal ve/yada ruhsal sorunları olan tüm bireylerin cemiyet hayatına katılmalarını, kendi işlerini yapabilecek duruma gelmelerini sağlamak ve yaşam kalitelerini çoğaltmak amacı güden ve bu mevzuda onlara lüzumlu desteği vermekle yükümlü olan bir meslek dalıdır. Bölümdeki ders ve uygulamalar da bu yönde planlanmıştır. Tahsil süreci süresince anatomi, fizyoloji, histoloji şeklinde temel tıp bilimleri, sosyoloji, psikoloji, psikososyal rehabilitasyon şeklinde dersler alırlar. Bunlara ek olarak ikinci ve üçüncü sınıfın sonunda birer aylık stajlar zorunludur. Stajlarda sahaya inilerek gerçek hastalarla iletişime geçilir, terapinin uygulanma süreci gözlemlenir. Son derslik ise tamamen stajdan oluşmaktadır.

İş olanakları oldukça geniştir, hatta pek fazlaca meslek kolunda iş bulma problemi olmasına karşın, ergoterapide çalışan açığı vardır ve bu durum ergoterapiyi daha da cazip hale getirmektedir. Ergoterapi mezunları fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde, huzurevlerinde, pediatri, ortopedi, nöroloji, geriatri, psikiyatri şeklinde hastane servislerinde çalışabilirler. Okullarda ve iş yerlerinde koruyucu ergoterapi emekleri yapabilirler. Bunlara ek olarak bilimsel niteliği olan alanda kariyer yapmaları da mümkündür. Devletimizde yeni gelişen bir bölüm olduğundan bilimsel niteliği olan personel sıkıntısı çekilmektedir.

Ergoterapi bölümünü seçmek isteyen adaylarda aranan belli başlı özellikler vardır. Hepsinden ilkin, sağlıkla ilgili tüm mesleklerde olduğu şeklinde bu kısmı seçmek isteyen kişilerin de hümanist olmaları beklenir. Buna ek olarak hoşgörülü, sabırlı, aktivite yapmayı seven ve yaratıcı kişiler olmalıdırlar. Yaratıcı olmakları bilhassa istenir; bundan dolayı ergoterapistler işlev kaybı olan hastalara da yardım etmek durumundadırlar, işlev kaybının türüne nazaran hastalarının yaşam koşullarını tekrardan düzenlerken ergonomik ve kolay çözümler üretebilmelidirler.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE