Ana Sayfa / Etiket Arşivi: 3)

Etiket Arşivi: 3)

Soru İşareti Nasıl Kullanılır?

Noktalama işaretlerinden biri olan soru işareti, soru anlamı taşıyan cümlelerde kullanıldığı gibi belirsizlik ifade eden cümlelerde veya sözcük sonlarında da kullanılabilir. Soru işareti ''?'' olarak gösterilir.

Devamını Oku »

Noktalı Virgül Nasıl Kullanılır?

Noktalama işaretleri duygu ve düşüncelerin açık ve doğru bir şekilde ifade edilebilmesini sağlar. Cümlenin yapısını etkileyen ve duraklama bölümlerinin belirtilmesi için kullanılan noktalama işaretleri okumayı ve anlamayı da kolaylaştırır. Ayrıca vurgualama ve tonlama gibi uyarıları da yapar. Noktalı virgül de bu önemli işaretlerden birisidir ve '' ; '' şeklinde gösterilir. Bu işaretten sonra bir harf boşluğu ara verilir. 

Devamını Oku »

Virgül Nasıl Kullanılır?

Yazılı anlatımlarda cümlenin yapısının vurgulanması ve anlam karışıklığının ortadan kaldırılması için kullanılan bir noktalama işaretidir. Virgülün cümle içerisindeki kullanımına çok dikkat edilmelidir. Yanlış yerde virgül kullanımı anlatım bozukluğuna ve cümlenin yapısının bozulmasına neden olabilir. Cümle dışında sözcük ve rakam ayrımı için de virgül kullanılır. 

Devamını Oku »

Tırnak İşareti Nasıl Kullanılır?

Yazı dilinde anlatılmak istenileni doğru bir şekilde anlatabilmek için noktalama işaretlerinin doğru kullanımı önemlidir. Cümlede anlam kaymasının önüne geçen noktalama işaretleri okuyucu açısından da kolaylık sağlar. Nokta, virgül, soru işareti, ünlem, kesme işareti ve çeşitli noktalama işaretleri belli görevlerle metin içerisinde bütünlüğü sağlayıcı etmenlerdendir. Noktalama işaretleri arasında yer alan tırnak işareti (“”), daha çok alıntılarda ve vurgulanmak istenen yerlerde kullanılmak üzere cümle içerisinde çeşitli etkilere sahiptir.

Devamını Oku »

Denden İşareti Nasıl Kullanılır?

Yazı dilinde anlatılanı doğru olarak aktarmak ilk amaçtır. Bu açıdan noktalama işaretleri metnin doğru anlaşılmasında önemli bir etmendir. Bunun yanında gerek vurgular gerekse tonlamalar ile metindeki duygu ve düşünceyi daha etkin kılmak noktalama işaretleri ile mümkündür. Yazı dilinde noktalama işaretlerinin bir önemli yanı da okuyucu açısından metnin okurluğunu kolaylaştırmaktır. Noktalama işaretlerinin tüm bu etkileri açısından doğru şekilde kullanmak gereklidir. Bir çok noktalama işaretinin birden çok görevi söz konusuyken noktalama işaretleri arasında yer alan denden işareti görevi sadece maddeler halinde yazılmış ve alt alta tekrar eden kelimelerle ilgilidir.

Devamını Oku »

Tek Tırnak İşareti Nasıl Kullanılır?

Yazı dilinde kurallaşmış ve belli görevleri yerine getiren bir takım sembol ve simgelere noktalama işareti denir. Noktalama işaretleri metni parçalayarak okumayı kolaylaştırır. Ayrıca metin içerisinde vermek istediği duyguyu ve düşünceyi doğru anlamlandırmada yardımcı olur. Cümlenin vurgu, tonlama ve duraklarını belirterek konuşma dilinde kullanıma yakınlaştırır. Bu açıdan noktalama işaretleri yazı dilinin temelini oluşturur. Aksi durumda cümle anlamını duygu ve düşünce anlamında bulmak zorlaşacağı gibi yanlış anlaşılmalar söz konusu olabilir. Ayrıca cümlenin sonunu bilmemek okumayı imkansız hale getirebilir.

Devamını Oku »

Kısa Çizgi Nasıl Kullanılır?

Noktalama işaretleri arasında yer alan kısa çizginin (-) dilbilgisinde temel görevi satır sonuna sığmayan kelimeleri birleştirmek olduğu için “birleştirme çizgisi” olarak da bilinir. Fransızca tiref kelimesinden gelen tire, kısa çizginin bir diğer adıdır.

Devamını Oku »

Yıldız İşareti Nasıl Kullanılır?

Tipografik bir sembol ya da simge olan yıldız işaretinin bir diğer ismi asterisktir. Yıldız biçimine benzerliğinden dolayı bu ismi alan işaret, yazım kurallarında temel olarak dipnotlarda kullanılmakla birlikte şifreleme, sansürleme gibi görevleri bulunur. 

Devamını Oku »

Düzeltme İşareti Nasıl Kullanılır?

Noktalama işaretleri arasında daha çok şapka işareti olarak bilinen düzeltme işareti (^) üzerine geldiği harfin uzatılarak ya da incelterek söylenmesini sağlar. Diyakritik bir işaret olan düzeltme işareti Türkçe’de yalnız sesli harfler üzerinde bulunur ve genellikle sesli harflerde uzatma görevini gören işaret sessiz harflerde ise inceltme görevinde bulunur.

Devamını Oku »
CLOSE
CLOSE