Ana Sayfa / Etiket Arşivi: 5.

Etiket Arşivi: 5.

Soru İşareti Nasıl Kullanılır?

Noktalama işaretlerinden biri olan soru işareti, soru anlamı taşıyan cümlelerde kullanıldığı gibi belirsizlik ifade eden cümlelerde veya sözcük sonlarında da kullanılabilir. Soru işareti ''?'' olarak gösterilir.

Devamını Oku »

Virgül Nasıl Kullanılır?

Yazılı anlatımlarda cümlenin yapısının vurgulanması ve anlam karışıklığının ortadan kaldırılması için kullanılan bir noktalama işaretidir. Virgülün cümle içerisindeki kullanımına çok dikkat edilmelidir. Yanlış yerde virgül kullanımı anlatım bozukluğuna ve cümlenin yapısının bozulmasına neden olabilir. Cümle dışında sözcük ve rakam ayrımı için de virgül kullanılır. 

Devamını Oku »

Tırnak İşareti Nasıl Kullanılır?

Yazı dilinde anlatılmak istenileni doğru bir şekilde anlatabilmek için noktalama işaretlerinin doğru kullanımı önemlidir. Cümlede anlam kaymasının önüne geçen noktalama işaretleri okuyucu açısından da kolaylık sağlar. Nokta, virgül, soru işareti, ünlem, kesme işareti ve çeşitli noktalama işaretleri belli görevlerle metin içerisinde bütünlüğü sağlayıcı etmenlerdendir. Noktalama işaretleri arasında yer alan tırnak işareti (“”), daha çok alıntılarda ve vurgulanmak istenen yerlerde kullanılmak üzere cümle içerisinde çeşitli etkilere sahiptir.

Devamını Oku »

Kısa Çizgi Nasıl Kullanılır?

Noktalama işaretleri arasında yer alan kısa çizginin (-) dilbilgisinde temel görevi satır sonuna sığmayan kelimeleri birleştirmek olduğu için “birleştirme çizgisi” olarak da bilinir. Fransızca tiref kelimesinden gelen tire, kısa çizginin bir diğer adıdır.

Devamını Oku »

Yıldız İşareti Nasıl Kullanılır?

Tipografik bir sembol ya da simge olan yıldız işaretinin bir diğer ismi asterisktir. Yıldız biçimine benzerliğinden dolayı bu ismi alan işaret, yazım kurallarında temel olarak dipnotlarda kullanılmakla birlikte şifreleme, sansürleme gibi görevleri bulunur. 

Devamını Oku »

Düzeltme İşareti Nasıl Kullanılır?

Noktalama işaretleri arasında daha çok şapka işareti olarak bilinen düzeltme işareti (^) üzerine geldiği harfin uzatılarak ya da incelterek söylenmesini sağlar. Diyakritik bir işaret olan düzeltme işareti Türkçe’de yalnız sesli harfler üzerinde bulunur ve genellikle sesli harflerde uzatma görevini gören işaret sessiz harflerde ise inceltme görevinde bulunur.

Devamını Oku »

Azerbaycan’da Üniversite Okuma Şartları

Doğu'nun incisi olarak adlandırabileceğimiz Azerbaycan'da üniversite eğitimi almak gibi bir düşünceniz varsa başkent Bakü'yü listede en ön sıralara almanız gerekiyor. Çünkü diğer şehirlere göre eğitim süreci hem daha sağlıklı ilerliyor hem de olanaklar bakımından çok daha zengin bir ortamda bulunmuş oluyorsunuz.

Devamını Oku »
CLOSE
CLOSE