Ana Sayfa / Etiket Arşivi: 7)

Etiket Arşivi: 7)

Virgül Nasıl Kullanılır?

Yazılı anlatımlarda cümlenin yapısının vurgulanması ve anlam karışıklığının ortadan kaldırılması için kullanılan bir noktalama işaretidir. Virgülün cümle içerisindeki kullanımına çok dikkat edilmelidir. Yanlış yerde virgül kullanımı anlatım bozukluğuna ve cümlenin yapısının bozulmasına neden olabilir. Cümle dışında sözcük ve rakam ayrımı için de virgül kullanılır. 

Devamını Oku »

Tırnak İşareti Nasıl Kullanılır?

Yazı dilinde anlatılmak istenileni doğru bir şekilde anlatabilmek için noktalama işaretlerinin doğru kullanımı önemlidir. Cümlede anlam kaymasının önüne geçen noktalama işaretleri okuyucu açısından da kolaylık sağlar. Nokta, virgül, soru işareti, ünlem, kesme işareti ve çeşitli noktalama işaretleri belli görevlerle metin içerisinde bütünlüğü sağlayıcı etmenlerdendir. Noktalama işaretleri arasında yer alan tırnak işareti (“”), daha çok alıntılarda ve vurgulanmak istenen yerlerde kullanılmak üzere cümle içerisinde çeşitli etkilere sahiptir.

Devamını Oku »

Kısa Çizgi Nasıl Kullanılır?

Noktalama işaretleri arasında yer alan kısa çizginin (-) dilbilgisinde temel görevi satır sonuna sığmayan kelimeleri birleştirmek olduğu için “birleştirme çizgisi” olarak da bilinir. Fransızca tiref kelimesinden gelen tire, kısa çizginin bir diğer adıdır.

Devamını Oku »

Azerbaycan’da Üniversite Okuma Şartları

Doğu'nun incisi olarak adlandırabileceğimiz Azerbaycan'da üniversite eğitimi almak gibi bir düşünceniz varsa başkent Bakü'yü listede en ön sıralara almanız gerekiyor. Çünkü diğer şehirlere göre eğitim süreci hem daha sağlıklı ilerliyor hem de olanaklar bakımından çok daha zengin bir ortamda bulunmuş oluyorsunuz.

Devamını Oku »
CLOSE
CLOSE