Ana Sayfa / Tasarruf / Evde Isı Verimliliği Artırma Yöntemleri

Evde Isı Verimliliği Artırma Yöntemleri

Evde Isı Verimliliği Artırma Yöntemleri

Evde Isı Verimliliği Nasıl Artırılır?

Evde hem verimli hem de ucuza ısınmak mümkün müdür? Eğer klima ya da soba kullanıyorsanız bir tek bölgesel olarak ısınma sağlayabilirsiniz.

Evin tamamının ısıtılmasında en etkili yöntem ise pahalı da olsa doğalgaz kullanmak olacaktır.

Sadece hangi yakıt türünü kullanırsanız kullanın, evin içinde hem verimli hem de ekonomik şekilde ısınmak için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı noktalar bulunuyor.

Ilk olarak ısı verimliliğinde en mühim etkiye haiz olan, sadece bir tek size bağlı olmayan bir nokta var; yaşadığınız binanın yalıtımının, çatısının ve konumunun iyi mi bulunduğunu bilmeniz gerekiyor.

Bir binada dış duvar, çatı, kapı ve pencere yalıtımı sağlanarak yapılacak tasarrufun yüzde 60’lara varabileceğini biliyor muydunuz?

Naturel olarak bu yalıtım işinin yapılabilmesi için binada yaşayanların tamamının onayı ve oluşacak maddi külfete iştirakı gereklidir.

Bunun haricinde, yaşadığınız dairede kendi olanaklarınızla daha ucuza ve verimli şekilde ısınabilmeniz için sizin de alabileceğiniz bazı önlemler bulunuyor:

  1. Olanağınız var ise bir oda termostatı edinin.
  2. Kombi kullanıyorsanız kombinizin evin içinde bir yerde konumlanması verimliliğini artıracaktır.
  3. Kombinizi etkin ve verimli kullanmak için servisinden lüzumlu detayları kesinlikle alın.
  4. Radyatörlerinizin havalarının alınmış olmasına dikkat edin.
  5. Radyatörlerinizi mobilya ve benzeri eşyalarla ya da kalınca perdelerinizle engellemeyin. (Örtülmüş radyatörlerin yakıt tüketiminizi yüzde 10-15 oranında arttırdığını biliyor muydunuz?)
  6. Eğer asla kullanmadığınız bir odanız var ise kapısına lüzumlu yalıtımı uyguladıktan sonrasında odada bulunan radyatörleri kapatabilirsiniz.
  7. Kombi ya da klima fark etmez; ısınma aracınızı açıp kapamaktansa belli bir ısı düzeyinde devamlı açık halde bırakın. Ihmal etmeyin ki tüm ısı kayıplarının yüzde 15’i tekrardan ısıtılmak zorunda kalınan mekanlardan dolayı gerçekleşir.
  8. Eğer klima ile ısınıyorsanız duvar ya da pencere tipi klimanızın dış havayla temasının minimum düzeyde olduğundan güvenli olun. İki ayda bir klimanızın filtrelerini paklayın.
  9. Sobalı bir evde yaşıyorsanız, olanağınız var ise pencere, pencere çerçeveleri ve kapılarınızın yalıtımını yaptırın. Sobanızı en büyük odanıza değil de hangi odada daha fazlaca süre geçiriyorsanız o odaya kurmaya itina gösterin.
  10. Son olarak ilkbahar ve yazları kışın kullanacağınız yakıtı almak için birikim yapmak (doğal mümkünse) sizi soğuk kış aylarında rahatlatacaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Eski Mobilyalar Nasıl Değerlendirilir?

Her evde mutlaka bir parça da olsa eski bir mobilya ürünü bulunur. Anneannelerden kalan hatıralar, ilk ev eşyaları gibi nedenlerle manevi hatıralarından dolayı çok yer kaplayıp fazla işlevsel olmasalar dahi atılmazlar. Bu eşyaları evin çeşitli yerlerinde güzel bir şekilde değerlendirmek mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE