Evde Nasıl Ders Çalışılır?

Evde Nasıl Ders Çalışılır?

Kütüphane çalışmak için en ideal yerlerden biri olsa da, kimi zaman seçenekleriniz içinde olmayabilir. Mesela, kütüphane kapalı yada eviniz uzakta olduğunda. Bu benzer biçimde zamanlarda evde çalışabilirsiniz, sadece

emek harcama zamanınızın verimli geçtiğinden güvenli olmalısınız; bunun için sessiz bir emek harcama ortamı ayarlayarak zamanınızı iyi yönetmeniz gereklidir. Evinizi aileniz yada oda arkadaşlarınızla

paylaşıyorsanız, bu bilhassa önemlidir. Sadece, bazı temel düzenlemeler ve süre yönetimi stratejileri kullanarak evde emek harcama zamanınızı verimli geçirebilirsiniz.

Malzemeler:

 • Aydınlatma
 • Defter (her ders için bir tane)
 • Yapışkan not defteri
 • İşaretleyici Kalemler
 • Kalem
 • Program

Talimatlar:

 1. Emek verme alanınızı seçin. Alan istenmeyen, dikkat dağıtıcı unsurlardan olabildiğince temizlenmelidir. Evde çalışmak için yatak odası yada evin daha dolu ve gürültülü olduğu alanlardan uzak bir oda seçmek en iyi tercih olacaktır. Göz yorgunluğunu azaltmak için alana kafi aydınlatma koyduğunuzdan güvenli olun. Iskemle ve masanızı seçerken rahatınızı göz önününde bulundurun. Ders çalışırken ihtiyacınız olabilecek herşeyin etrafınında olmasını sağlayın. Bunlar dolma ve kurşun kalem, kağıt ve çalışırken ihtiyacınız olabilecek öteki öğeleri ihtiva eder.
 2. Emek verme saatlerinizi ayarlayarak bir program yapın. Ders çalışmak için bir süre programlaması yapmak, ders çalışmak için ayırdığınız dönemin da resmi olarak dolu sayılmasını sağlayarak bu vakitlerde başka etkinlikler planlamanızı engelleyecektir.
 3. Stresinizi azaltın. Kendinizi fazla yormayın. Derslerinizi güçlük derecesine ve ödev teslim gününe bakılırsa sıralandırarak emek harcama programınıza emek harcama araları da eklemeyi dikkatsizlik etmeyin.
 4. Ders kitabınızı okumadan ilkin ödevlerinizi gözden geçirin. Çalışırken hemen sonra kolay ulaşmak için anahtar kelime ve mühim cümlelerin altını çizin. Bu tarz şeyleri birkaç yapışkan not kağıdına yazın. Okumalarınızı yaparken bu notları ders kitabınızın ilgili sayfalarına yapıştırın.
 5. Ders kitaplarınızı okurken not alın. Her ders için ayrı bir defter kullanın. Ders kitapları size aitse, kitabın kenarlarına noklar alarak hemen sonra çalışılması ihtiyaç duyulan bölgeleri yada belirli bir ödevle ilgili olan kısımları renklendirin. Bu ileride yazı yazdığınızda yada imtihan dönemlerinde mühim bilgilere kolayca ulaşmanıza destek olacaktır.
 6. Eğer aileniz yada oda arkadaşlarınızla yaşıyorsanız, planlamalarınızı da ona bakılırsa ayarlayın. Planladığınız emek harcama saatlerinizi onlara da bildirerek bu vakitlerde evde her hangi bir planları olup olmadığını mesele. Bu şekilde, emek harcama saatlerinizde evde dikkatinizi dağıtabilecek toplantı yada değişik etkinlikler olmadığından güvenli olabilirsiniz. Başkalarının planlarına bakılırsa emek harcama saatlerinizi tekrardan  planlamanız gerekebilir.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE