Ana Sayfa / Tasarruf / Evlilik Bütçesi Yapma Önerileri

Evlilik Bütçesi Yapma Önerileri

Evlilik Bütçesi Yapma Önerileri

Evlilik Bütçesi Nasıl Yapılır?

 

İşte beklediğiniz o gün sonunda geldi çattı.

Hayatınızın aşkını buldunuz, duygusal bir evlilik teklifinin arkasından yaşamın kim bilir en tatlı heyecanlarının yaşandığı o telaşlı evlilik sürecine adım attınız.

Şimdi, bu sürecin keyfini çıkarmak istiyorsanız ilk olarak derin bir nefes alın ve önerilerimize bir göz atın.

Evlilik dendiğinde akla ilk gelen şey normal olarak ki düğün töreni.

Düğün yapmayı planlayanlara fazlaca mühim bir notumuz var, bu töreni konu-komşu, akraba ve arkadaşları mutlu etmek için yapmıyorsunuz.

Mühim olan sizi ve eşinizi mutlu edecek, yansıtacak bir düğün.

Davetliler de mutluluğunuzu paylaşmak için orada olacaklar.

Bu yüzden ilk olarak kendi tarzınızı, isteklerinizi ve hayallerinizi konuşun, ona nazaran bir plan içine girin.

Hazırlıklarınıza başlamadan ilkin bütçe konusunu eşinizle konuşun.

Her iki tarafın aileleri de ekonomik anlamda destek olacaklarsa bu mevzuyu ilkin kendi aranızda, sonrasında kendi ailelerinizle konuşun.

Ailelerle meydana getirilen konuşmanın arkasından yine aranızda konuşun ve son olarak aileleri de bir araya getirerek ortak bir konuşma yapın.

Böylelikle oluşabilecek ihtimaller içinde gerginlikleri önlemiş olmuş olursunuz.

 • Evlilik kararını aldığınız tarihten itibaren averaj bir yıl sonrasında evleneceğinizi farz edersek planlamanızı belli tarihlere nazaran yapmanız fena sürprizler yaşamamanız için doğru olacaktır.
 • Ilk olarak iyi mi bir düğün istediğinize karar verir; açık havada yapılacak bir kır düğünü mü? Kapalı bir mekânda yapılacak bir merasim mi? Bu bir restaurant ya da düğün salonu olabilir ya da tekne düğünü mü? Buna karar verdikten sonrasında öteki adıma geçin.
 • Davetli listesini hazırlayın; bu sıralama birazcık gerilmiş bir süreç olabilir, yanınızda olmasını istediğiniz insanları öncelikli olarak belirtirsiniz sadece sırf ailelerinizi memnun etmek için ya da daha ilkin sizi çağırdıkları için birilerinin isimlerini yazmanız gerekebilir.
 • Davetli listesini kabataslak hazırladıktan sonrasında karar verdiğiniz düğün tarzına uygun mekânlardan ve organizasyon şirketlerinden teklif almaya başlayın. Bu görüşmeleri yaparken davetli listenizin son rakamını ve ¼ oranında azaltılmış rakamını görüşün ki ekonomik olmak için davetli listesini daralttığınızda fiyattaki değişimleri bilmiş olun.
 • Gelinlik-damatlık: Bilhassa hanımefendiler için karar vermesi en zor süreçlerden biri de gelinlik ve damatlık seçimidir. Kendi gelinliğimizi seçerken yaşadığımız zorluklar yetmiyormuş benzer biçimde damatlık seçimine de kendimizi dâhil ederek bu süreci uzatabiliyoruz. Her ikisi için de satın alma ya da kiralama yapılabiliyor. Gelinlik kiralandığı takdirde normal olarak daha ucuza geliyor sadece yalnızca sizin tarzınızı yansıtan ve size hususi bir gelinlik giymek istiyorsanız kiralamak birazcık zor olabilir. Gelinlik ve damatlık için ayırdığınız bütçeye sadık kalmaya çalışın, aksi takdirde aşmanız durumunda değişik detayların bütçesinden kısmanız gerekebilir.
 • Davetiye mevzusunda iki fark var. Birincisi, davetlilerin saklamayacağını düşünerek fazlaca fazla bütçe ayırmayı gereksiz bulmak bir ikincisi ise davetlilerin saklamak isteyeceği kadar şık ve unutulmaz bir davetiyeye haiz olmayı istemek. Bu mevzuda karar size ilişkin. Davetiye basımında uzman birçok şirket var sadece bu detayı maliyetlerden birazcık kısmak istiyorsanız tasarımcı bir arkadaşınızdan sizin için hususi bir davetiye yapmasını isteyebilir, böylelikle yalnızca baskı ve zarf maliyeti ile durumu kurtarmış olabilirsiniz. Hazır davetiyeden mevzu açılmışken toplumsal medya üstünden meydana getirilen düğün davetlerine de dikkat çekmek isterim. Feysbuk hesabınızdan bir event açıp bunu kişiye hususi hale getirebilirsiniz, böylelikle yalnızca çağrı etmek istediğiniz kişiler görecek ve ihtimaller içinde sıkıntılar önlenecektir. Bununla beraber davetiyenizi dijital ortamda da kişiye hususi, ismiyle paylaşabilirsiniz. Bu kendilerini hususi hissettirecektir. Eğer şahıs başı ücret ödediğiniz ve kontejyanlı bir düğün planlıyorsanız davetiyede şahıs sayısını kesinlikle belirtmelisiniz. Şahıs sayısını netleştirmeniz ihtiyaç duyulan tarihe kadar kişilerden LCV istemeyi ihmal etmeyin ki gelmeyecek bir davetli için boşu boşuna para ödemeyin.
 • Düzenleme, süsleme; düğünü yapacağınız mekândan aldığınız ücret süsleme bedelini içermiyorsa organizasyon şirketleriyle görüşmeye başlayın ve bütçenizde bunun için ayırdığınız sınıra dikkat edin.
 • Düğün pastası ve menü; eğer yemekli bir düğün yapacaksanız menüye karar vermeniz fazlaca mühim. İçeriğindeki aperatifler ve ana yemekteki et türü fiyatta ciddi değişimler yaratabilir. Kararınızı verirken bu ayrıntıyı atlamayın.
 • Kent dışından gelecek misafirlerin konaklaması da mühim bir mevzu. Onları aile ya da dost evinde mi ağırlayacaksınız yoksa bir otelde mi? Eğer otelde ağırlayacaksanız bunun için şahıs sayısını evvelinde belirleyin ve erken rezervasyon yaptırın.
 • Yüzük; evlilik yüzükleri için değişik tasarımcılar ve satıcılarla görüşün, teklifler alın ve buna nazaran karar verin.
 • Bekârlığa veda/kına gecesi organizasyonu hanımefendiler için en keyifli anlardan biri. Bir gece kulübüyle anlaşıp size hususi bir parti düzenlemelerini isteyebilirsiniz. Bu maliyet açısından yüksek gelirse bir arkadaşınızın evinde keyifli bir parti de verebilirsiniz.

Son olarak balayına gelelim; balayınızı geçirmek istediğiniz belirleyip düğün tarihiniz kesinleştikten derhal sonrasında rezervasyonunuzu yaptırın ki erken rezervasyon avantajlarından yararlanın.

Balayı yolculuğunu düğün ertesi sabaha ya da akşama ayarlarsanız azca da olsa dinlenmiş olarak yola çıkabilirsiniz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Doğalgaz Tasarrufu Yapmanın Yolları

Kış aylarının gelmesi ile birlikte kullanımı artan doğalgaz birçok evde ve iş yerinde ısınma aracı olarak tercih edilir. Tasarruf yöntemleri sayesinde fatura miktarlarını azaltmak ve daha verimli bir şekilde ısınmak mümkündür.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE