Ana Sayfa / İslam / Fil Olayı Neden ve Ne Zaman Oldu?
islam
islam

Fil Olayı Neden ve Ne Zaman Oldu?

Fil Vakasının Yılı Zamanı ve Sebebi Nedir
Fil Vakasının Yılı Zamanı ve Sebebi
Fil Vak’ası. Kabe’yi yıkmak amacıyla Mekke üstüne yürüyen Habeş ordusunun ALLAH tarafınca gönderilen kuşlar vasıtasıyla imha edilmesi vakasıdır.Fil Olayı Efendimizin doğumundan 52 gün ilkin olmuştur. İslami kaynaklara nazaran Fil vakası isimlendirilen ve de olan şeyler cereyan etmiştir.

Kur’an-ı Kerîm’in 105. sûresinde ordu mensuplarından ashabü’l-fil şeklinde bahsedilmesi askerin önünde bir fil bulunduğunu göstermekte ve bundan dolayı söz mevzusu sûreye Fil sûresi adının verilmesi şeklinde vakaya da Fil Vak’ası denilmekte.

Fil Vak’ası’nm vuku bulmuş olduğu zamana dair kaynaklarda verilen bilgilerde büyük farklılıklar vardır. 347, 552 yada 563 yılları yanında Hz. Peygamber’in bu vakadan sonrasında gelen on üç ile kırk yıl arasındaki bir tarihte doğduğu rivayetleri de bulunmaktadır. Yaygın olan inanış Hz. Peygamber’in doğumundan elli, elli beş gün yada üç ay ilkin. muharrem ayının çıkmasına on üç gün kala bir pazar günü vuku bulduğudur ki bu tarih Araplar’da nesî” geleneğini göz Önüne alanlara nazaran 569, diğerlerine nazaran ise 570 yada 571 yılıdır.

Bu habere de bakabilirisiniz

islam

Kurban keserken ne okunur

Kurban keserken ne söylenir,

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE