Ana Sayfa / Eğitim / Finans Matematiği Nasıl Bir Bölümdür?

Finans Matematiği Nasıl Bir Bölümdür?

Finans Matematiği Nasıl Bir Bölümdür?

Finans Matematiği Nasıl Bir Bölümdür?

Finans matematiği kısmı, yurtdışında gelişmiş olan finans sektörünü, gelişmekte olan ülkemiz piyasasına uyarlamak için eleman yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir bölümdür. Meydana getirilen tüm finansal işlemler için bir altyapı hazırlanmasına katkıda bulunmak bölümün temel ilkesidir. Bu bölüm, İstanbul Informasyon Üniversitesi’nde tam burslu, yarı burslu ve %25 burslu olarak okunabilir sadece şu anda talebe alımı yapılmamaktadır. Peki, bu bölüm iyi mi bir bölümdür? İçeriğinde iyi mi dersler vardır ve mezun olanlar nerelerde çalışabilirler?

Finans matematiği bölümünün başlıca dersleri; ekonomiye giriş, Türk dili, mühendislik ve fen bilimleri için çözümleme, mühendislik ve fen bilimleri için fizik, algoritmalar ve programlama, finansman yönetimi, lineer cebir, olasılık, temel muhasebe, skolastik süreçler, sayısal çözümleme, doğrusal programlama, ayrık süre finansı, türev araçları ve risk, finansta hesaplama metotları, istatistik, diferansiyel denklemler, finansal modelleme, ekonometri, stokastik çözümleme, finansal kurumlar, araçlar ve pazarlar, finans matematiğinde ileri uygulamalar, para ve bankacılık, parametrik modelleme, finansal modelleme uygulamaları, bankacılık ve finansal yapı, temel ekonomik göstergeler ve finansal piyasalar, Türkiye’de bankacılık ve finansal sistem ve risk teorisi şeklinde derslerdir. Bu derslerin yanısıra kendi fakültelerinden, kendi bölümlerinden ve öteki fakültelerden alacakları derslerle öğrenciler, kendilerini hem kendi alanlarında hem de toplumsal olarak geliştirebilir.

Finans matematiği kısmı öğrencileri lisans programı süresince yaz tatillerini yetişim yaparak değerlendirebilirler. Birden oldukça yetişim yaparak, çeşitli şirketleri ve emek verme ortamlarını iş hayatına başlamadan ilkin deneyimlemek öğrencilere büyük yarar elde edecektir. Buna ek olarak, finans matematiği kısmı modelleme ve yazılım mevzularıyla içiçe olduğundan, öğrenciler çift anadal ya da yandal programlarına başvurarak yazılım mevzusunda kendilerini geliştirebilir. Bu eğitimi dışardan alacakları çeşitli kurs ya da eğitimlerle de destekleyebilirler. Öğrenciler Türkiye’deki ve yurtdışındaki finans sektörünü yakından takip etmeli ve güncel olayların finansa olan tesirini yorumlama ve tahminlerde bulunma mevzusunda kendilerini geliştirmelilerdir.

Bu bölümden mezun olan öğrencilerin emek verme alanları da oldukça geniştir. Fazlaca fazla mezunu olmayan bu bölümün mezunları aranan elemanlardır. Mezunlar; bankalarda, aracı kurumlarda, çeşitli şirketlerin finans departmanlarında çalışabilecekleri şeklinde, bilimsel nitelikli kariyeri seçip öğretim görevlisi de olabilirler.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE