Ana Sayfa / Eğitim / Fransızca Nasıl Bir Dildir?

Fransızca Nasıl Bir Dildir?

Fransızca Nasıl Bir Dildir?

Fransızca Nasıl Bir Dildir?

Fransızca Fransa’nın resmi dilidir. Fransa’nın yanı sıra bir oldukça Afrika ülkesinde de yaygın olarak kullanılır.
Fransızca Hint – Avrupa dil ailesine aittir. Bu ailenin Roman dilleri alt biriminde yer alır. Dünyada 54 ülkede toplam 200 milyon insan Fransızca bilip etken olarak konuşur. Fransızca 29 ülkenin resmi dili konumundadır.  Fransızca’nın konuşulmuş olduğu bazı Afrika ülkeleri Çad, Gine, Kamerun, Madagaskar, Nijeri Senegal, Cibuti, Fildişi Kıyısı ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’dir. Bu ülkelerde Fransızca bununla birlikte resmi dil statüsü taşır.

Fransa’nın ve Afrika ülkelerinin yanı sıra en oldukça İsviçre, Kanada, Belçika, Monako ve Lüksemburg’da konuşulur. Bununla birlikte Birleşmiş Milletler’in alt kurumlarının da resmi dilidir. İngilizce ve Almanca’dan sonrasında en sık konuşulan dil olma özelliği taşır. Fransızca’nın bu kadar geniş bir coğrafyada yaygınlaşmasının sebebi tarih süresince yaşanmış olan göçler ve ticari hamlelerdir.

Kökeninin Latince dilinden gelmesi Fransızca’nın alfabetik özellikleri ve cümle yapısını etkilemiş ve geniş kitleler tarafınca benimsenmesini kolaylaştırmıştır. Alfabesinde Latin alfabesinden alınan 26 harf bulunur. Bu harfler bazı yerlerde hece şeklinde de yazılır. Bir harf devamlı bir karakter anlamına gelmeyebilir. Bu durum yazının anlamına ve türüne göre değişiklik gösterir. Fransız yazılarında ters ”e” ve ters ”r” harflerine çoğunlukla rastlanır. Ek olarak sesli harflerin üstünde bir çok vakit şapka kullanılır. En oldukça şapka ifadesi ”e” ve ”a” harfleri üstünde yer alır.

Gırtlak kullanımı gerektiren ender Avrupa dilleri arasındadır. Cümle yapısı sırasıyla özne, yüklem ve nesne şeklindedir. Olumsuzluk eki yerine olumsuzluk ifade eden ”pas” ve ”ne” benzer biçimde kelimeler kullanılır. Sayı ifadeleri 0’dan 9’a kadar olan rakamlar baz alınarak sayı birleşimi şeklinde olur. Bu parçalara ayırarak sayı ifade etme biçimi İspanyolca’nın sayı ifadesi ile benzerlik gösterir.

J harfi çoğunlukla kullanılır. Bilhassa kısa sorularda bayağı fazla yer alır.  Çeşitli Avrupa kökenli dillerden etkilendiği için İngilizce ve İsipanyolca dillerindeki kelimelerle benzer çeşitli kelimelere rastlanabilir. D’ şeklindeki ifade sıfatların önğne gelmiş olarak cümle yapısında sıfatın yerini kolayca bulmaya destek sağlar. Sıfatın niteliği şeklindedir. Türkçede ödat kendi başına niteleyen olduğundan onu niteleyen bir ek ya da sözcüğe gerek kalmamıştır fakat Fransızca’da sıfatın niteliği görevinde bu şekilde bir ek mevcuttur.

Olumsuzluk eki ile ödat niteliği haricinde cümle yapısı mevzusunda Türkçe ile içinde oldukça büyük bir fark yoktur.
Fransız dilini öğrenmek isteyen kişiler ilkin alfabesini iyi bir şeklide özümsemelidirler. Zira alfabedeki harflerin yazılışıyla okunuşu içinde farklar vardır. Hece şeklinde okunabilen harfler de olduğundan tüm harfleri iyi bir halde bilmek gerekir. Arkasından kelime hazinesi genişletilmelidir. İngilizce ya da İspanyolca bilenler için kelime ezberlemek problem olmaz. Bu diller arasındaki kelime benzerlikleri oldukça fazladır ve birbirine benzeyen kelimeler aynı anlama da gelirler.

Alfabe ve kelime çalışmalarından sonrasında cümle yapısı incelenir. Kolay cümleler kurulur. Çeşitli zamanları ifade eden cümleler kurularak kısa paragraf çalışmalarıyla dil eğitimi geliştirilir. Fransız dilide ses yapısı oldukça mühim olduğundan sık sık dinleme emekleri yapılmalıdır. Özellkile Fransız müzikleri ile bu emek harcamalar sıhhatli bir halde gerçekleştirilir.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE