Ana Sayfa / Eğitim / Gemi Ve Yat Tasarımı Nasıl Bir Bölümdür?

Gemi Ve Yat Tasarımı Nasıl Bir Bölümdür?

Gemi Ve Yat Tasarımı Nasıl Bir Bölümdür?

Gemi Ve Yat Tasarımı Nasıl Bir Bölümdür?

Gemi ve Yat Tasarımı, tasarım bilgilerini denizcilik üstüne yoğunlaştırıp vapur ve yat tasarımları yapmayı amaçlayan bir bölümdür. Gemi, su üstünde insan ve yük taşımaya yarayan büyük taşıtlara denir. Çoğu zaman yarış ve eğlence amaçlı kullanılan gemiden daha minik yelkenli yada motorlu deniz araçlarına yat denir. Gemi ve yat tasarımı kısmı, denizcilik alanında artan yat ve vapur ihtiyaçlarının karşılanmasında alıcıya fikirler sunacak, tasarımlar meydana getirecek insan enerjisini karşılamayı hedefleyen bir bölümdür.

Endüstriyel tasarım ve vapur mühendisliğini içine alan bu bölüm yeni yeni gelişmekte olan bir ara alanıdır. Bu bölüm deniz araçlarının tasarımını yapar. Bu tasarımlar içinde:

  • Dış tasarım
  • İç tasarım
  • Beden tasarımı
  • Teknoljik alt yapı tasarımı
  • Kişiselleştirme
  • Detay ve çözüm odaklı şeklinde tasarımlar şeklinde uzmanlık alanları vardır. Gemi ve yat tasarımcıları elementer vapur mühendisliği bilgisine haiz tasarımcılardır. Bu alanda dünyaca meşhur tasarımcılar içinde Rainsford Mann, Luiz de Basto, Musio Sale, Francesco Paszkowski şeklinde adlar vardır.

Hangi Üniversitelerde Gemi ve Yat Tasarımı Bölümleri Vardır?

4 senelik bir lisans programıdır. Denizcilik ile ilgili bir bölümdür. Denizciliğin ve iç mimarinin ortak dersleri bulunan bir bölümdür. MF-4 puan türü ile talebe alır ve Türkiye’de bir tek Maltepe Üniversitesinde bulunur. Dünya Cenova Üniversitesi bu alanda en eski fakülteye haiz okuldur. Cenova Üniversitesi İtalya’da bulunur ve vapur tasarımı alanında otorite olmuş bir üniversitedir.

Gemi ve yat sektörü Türkiye’de otomativ ve inşaattan sonrasında en büyük 3. sektördür. Türkiye, megayat üretiminde dünyada ikinci, toplam yat üretiminde de dokuzuncu sıradadır.

Gemi ve Yat Tasarımı Bölümünün Avantajları Nedir?

Bu kısmı bitiren öğrenciler için en büyük talih, dünyaya açılabilecek bir vizyon ile internasyonal iş yapma imkanlarına kavuşacak olmalarıdır. Yaratıcı ve çevreye duyarlı, denizciliğe ilgi duyan ve tasarım kabiliyeti olduğuna inanlar için harikulade bir bölümdür. Maddi getirisi son aşama iyi olan bu tasarım bölümünde kazançların hatırı sayılır değerleri vardır. Türkiye’nin dünyadaki yat üretiminde ilk 5’te yer aldığını düşünülürse bu alanda çalışacak uzman kişilere ihtiyacın da bir fazlaca fazla bulunduğunu görülür. Daha fazlaca sivil alanda emek verme imkânları olan mezunlar isterlerse askeri birimlerde, araştırma ve geliştirme birimlerinde de emek verme şansına sahiptirler.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE