Geri Dönüşüm Nasıl Tasarruf Yapmayı Sağlar?

 

 

 

 

Geri Dönüşüm Nasıl Tasarruf Yapmayı Sağlar?

Geri dönüşümün çevremiz için iyi bulunduğunu çoğumuz biliyoruz. Ağaç ve kağıt ürünlerini geri dönüştürmek daha azca ağacın kesilmesi anlama gelir. Metali geri dönüştürmek ise maden kazmak için daha azca arazinin yok edilmesi anlamına gelir. Kaynaklarımızı koruyarak gezegen üstündeki etkimizi azaltmış oluruz. Sadece geri dönüşümde mavi bir kutuya gazeteleri doldurup kapının önüne koymaktan daha fazlası var. Birazcık girişken davranarak ve hayatınızın öteki alanlarına geri dönüşüm prensiplerini uygulayarak hem gezegeni korumayı sağlayabilir hem de birazcık para tasarrufu yapabilirsiniz.

Çöp Karşılığı Para
Geri dönüştüreceklerinizi kapının önüne ya da öteki poşetlerle beraber çöpe atmak kolay; fakat bunun yerine onları satabileceğinizi biliyor muydunuz? Birçok yerde alüminyum tenekeleri para karşılığında verebildiğiniz merkezler bulunuyor. Aldığınız para 1 kiloya ortalama 5 lira, şu demek oluyor ki oldukça azca. Fakat aslına bakarsan yolunuzun üzerindeyse uğramaya kıymet. Bakır yada çelik benzer biçimde alüminyum olmayan hurda metallerse daha çok para ediyor. Mahalli atık yönetimini arayıp yakınlarınızda metal geri dönüşüm kutuları olup olmadığını öğrenin.

İkinci El Alışveriş Yaparak Para Biriktirin
Geri dönüşüm artık yalnız çöp için geçerli değil. Tekrar gardırobunuzu temizlemeye karar verdiğinizde eski giysileri, oyuncakları ve mobilyaları hayır kurumuna affetmek yerine ikinci eşya satılmasında satmayı düşünebilirsiniz. Eski eşyalarınız hem ikinci kez kullanılmış olur hem de siz birazcık para kazanmış olmuş olursunuz. Bunun yanında kendi alışverişlerinizi de gazete ilanlarında yazan ikinci el satışlarından, konsinye satışlardan ya da antikacılardan yapın. Böylece benzeri olmayan ürünleri uygun fiyata bulursunuz ve ikinci el satın alarak yeni tüketici mallarının talebini azaltırsınız. Bu da daha azca naturel kaynağın harcanması anlamına gelir.

Tek Kullanımlık Eşyalara Veda Edin
Tek kullanımlık eşyalar yerine yeniden kullanılabilenleri tercih edin. Sağlam bir su şişesi ya da bir grup kumaş peçete ilk bakışta birazcık daha pahalı görünebilir; fakat uzun solukta tek kullanımlık eşyalarınızı devamlı yenilemek zorunda kalmayacağınız için para biriktirmiş olmuş olursunuz. Bu bununla birlikte daha azca çöpün atık sahasını doldurması anlama gelir. Düzgüsel şartlarda çöpe atacağınız ürünler için yeni kullanma alanları bulun. Boş şarap şişeleri çiçeklik olabilir ve eski fıstık ezmesi kavanozları kalem, düğme ya da bozuk para koymak için kullanılabilir.

Daha İyi (ve Daha Ucuz) Bir Bahçe İçin Gübreleyin
Eğer bahçe işleriyle uğraşıyorsanız ya da uğraşan birini tanıyorsanız, geri dönüşüm için en güzel yöntem yiyecekleri ve bahçe atıklarını gübre yapmaktır. Sebze kabukları, elma çekirdekleri, yumurta kabuğu ve öteki mutfak atıkları ilke dökülen yapraklar ve kesilen çimler ayrışarak sebze ve nebat bahçelerinize satın alacağınız herhangi bir gübreden daha etkili, varlıklı, organik materyaller haline gelecektir. Gübre stoklamak kolay bir iştir ve eğer muntazam bir halde yapılırsa koku yapmaz ya da haşarat çekmez.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE