Ana Sayfa / Tasarruf / Geri Dönüşümün Ekonomiye Faydaları

Geri Dönüşümün Ekonomiye Faydaları

Geri Dönüşümün Ekonomiye Faydaları

Geri Dönüşümün Ekonomiye Faydaları

 

Geri dönüşüm; atık malzemeleri toplama, kırma, parçalama, öğütme ve ayrıştırma şeklinde işlemlerden geçirerek elde edilmiş ürünlerin, yeni ürünlerin üretiminde kullanılıcak hale getirilmesidir.

Atıkların yine yaşam bulmasıdır.

Geri dönüşüm yardımıyla maliyetlerin azaltılması, enerji verimliliği ve kaynakların korunması, kuvvetli bir ekonominin mühim unsurlarını oluşturmaktadır.

Daha ileri teknolojilerin de kullanılmaya başlamasıyla geri dönüşüm alanında meydana getirilen faaliyetler daha da artmaktadır.

Vatanımızda de geri dönüşüm sektörü her geçen gün gelişmektedir.

Geri dönüşümün iktisat üstündeki katkıları aşağıdaki şekilde özetlenebilir;

  • Hammaddenin azalması ve naturel kaynakların hızla tükenmesi ile ekonomik problemler oluşmaktadır. Enerjinin ve naturel kaynakların tüketiminin azaltılması ülke ekonomisi için büyük ehemmiyet arz etmektedir. Yabancı ülkelere bağımlı olunan hammaddelerin tüketiminin azalması sonucu yurtdışına hammadde alımı için ayrılan bütçeler azalacaktır. Geri dönüşümün bu aşamada ekonomiye olan katkıları yadsınamaz.
  • Geri dönüşüm ile enerji verimliliği artmaktadır. Hammadde üretiminde endüstriyel işlem sayısını azaltarak enerji tasarrufu sağlamaktadır. Buna metal içecek kutularının geri dönüşümü örnek olarak verilebilir. Metal içecek kutuları eritilip, biçim verilerek yeni ürün haline dönüştürülür. Bu sayede metal içecek kutuları üretiminde kullanılan yeraltı maden cevherinin çıkarılması ve bu cevherin işlenmesi harcamaları ortadan kalkmış olur. Geri dönüşüm ile hammaddeye fazlaca daha ekonomik yollardan erişilmiş olur. Benzer şekilde kağıt, cam ve plastik atıkların da geri dönüşümünden büyük oranda enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Kağıtların geri dönüşümü ile fazladan milyonlarca ağacın kesilmesi önlenebilmektedir. Bu durum bilhassa de çevre açısından ehemmiyet arz etmektedir. Kauçuk, kağıt, plastik, cam, metal, elektrikli ve elektronik eşyalar, akümülatör, pil vb. madde atıkları geri dönüşüm tesislerinde işlenmektedir ve çöpe giden atık miktarı azalmaktadır.
  • Geri dönüşüm için tesislerin kurulması,  yeni bir iş imkanı oluşturmuştur. İş eğitimi alan işçiler için istihdam sağlanmaktadır. Geri dönüşüm hizmeti verilirken altyapı ve yatırım maliyetleri oldukça yüksek olmasına karşın uzun solukta fazlaca verimli bir yatırımdır .
  • Cep telefonu ve bilgisayar üreticileri devamlı olarak hammadde gereksinimi duymaktadır. Gelişmiş ülkeler üretimde oluşacak hammadde sorununu geri dönüşüme ehemmiyet vererek çözmektedir. Bu emek harcamalar gelecek nesillerin kaynak sıkıntısı çekmemesi için de büyük ehemmiyet taşımaktadır.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Eski Mobilyalar Nasıl Değerlendirilir?

Her evde mutlaka bir parça da olsa eski bir mobilya ürünü bulunur. Anneannelerden kalan hatıralar, ilk ev eşyaları gibi nedenlerle manevi hatıralarından dolayı çok yer kaplayıp fazla işlevsel olmasalar dahi atılmazlar. Bu eşyaları evin çeşitli yerlerinde güzel bir şekilde değerlendirmek mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE