Ana Sayfa / Tasarruf / Güneş Enerjisinin Faydaları

Güneş Enerjisinin Faydaları

Güneş Enerjisinin Faydaları

Güneş Enerjisinin Faydaları

 

Güneş enerjisi günümüz şartlarında değerlendirildiğinde kullanışlı, çevreye ziyanı minimum olan, hatta yarar elde eden bir sistem.

Güneş enerjisi teknoloji geliştikçe oldukça kullanılan bir sistem olma yolunda aşama kaydediyor.

Güneş ışınlarını kullanmak, uzun solukta bakıldığında maliyeti düşüren ve çevreye pozitif yönde tesirleri bir fazlaca fazla olan bir fiil oluyor.

Gelişmiş diye vasıflandırılan ülkelerde yaygın bir halde kullanılması için teşvik edilen bir sistem.

Aslen yapımı ve kullanımı oldukça kolay olan bu sistem, maliyet açısından da yüksek sayılmaz.  

Çevreci enerji kaynaklarını verimli bir halde kullanmak isteyen bilim adamları güneşin haiz olduğu sonsuz enerjiden yararlanmak için bu alanda teknolojiyi geliştirmek için ellerinden geleni yaptılar, halletmeye devam ediyorlar.

Güneş Enerjisi Iyi mi Kullanılır? Güneş Enerjisi Sistemleri Nedir?
Günümüz teknolojisinin geldiği son durumda güneş enerjisinden temelde iki değişik şekilde yararlanılıyor.

  • Bu sistemlerden ilki, güneşin ısıtma tesirini kullanarak sıcak su üretmek. Doğrusu  kabaca anlatacak olursak; güneş ışınlarının tesiri belli yöntemlerle attırılarak sıcak su üretilmektedir. Üretilen bu sıcak suyu depolamak için ısıyı korumuş olan hususi kaplar kullanılır. Bu yöntem güneydoğu illeri başta olmak suretiyle, yoğun güneş alan bölgelerde kullanmak için oldukça uygundur.
  • Sistemlerden ikincisi, fotovoltaik sistemler (PV) olarak da malum, güneş ışınlarının taşımış olduğu enerjiyi elektrik enerjisine çevirme işlemidir. Güneş ışınlarında foton isminde olan minik tanecikler mevcuttur. Fotonlar belirli bir enerji taşımaktadır. Bu enerjiyi su ısıtmada, fotosentezde, güneş panelleri ise elektrik üretiminde kullanırlar. Güneş pillerinde kullanılan yarıiletken maddeler güneş ışığına duyarlı bir yapıya haizdir. Işık bu malzemelerin üstüne düştüğünde ışıktaki enerji eksi yüklü elektronların hareket etmesini sağlar ve elektrik akımı oluşturur.

Güneş Enerjisinin Avantajları Nedir?

  • Güneş, tükenmeyen, bolca ve sonsuz bir enerji deposu.
  • Güneş enerjisini kullanabilmek için kurulan sistemlerin maliyeti oldukça düşük. Bakımları da gene maliyet açısından düşüktür.
  • Karbonmonoksit, gaz, ışınım benzer biçimde çevreyi kirleten unsurlara haiz değildir.
  • Her yerde faydalanılabilir.
  • Hepimiz faydalanabilir.
  • Karmaşık ve üstün bir teknolojiye ihtiyacınız yoktur.
  • Kaynakta arıza olması imkansız. Normalde kullandığımız enerjiler bir kaynağa bağlı ve bu kaynaktaki problemler direkt olarak bizlere yansır. Güneş enerjisinde ise bu durum söz mevzusu değildir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Eski Mobilyalar Nasıl Değerlendirilir?

Her evde mutlaka bir parça da olsa eski bir mobilya ürünü bulunur. Anneannelerden kalan hatıralar, ilk ev eşyaları gibi nedenlerle manevi hatıralarından dolayı çok yer kaplayıp fazla işlevsel olmasalar dahi atılmazlar. Bu eşyaları evin çeşitli yerlerinde güzel bir şekilde değerlendirmek mümkündür. 

yorumlayın

  1. guseL güneş herşeye çok faydalıdır güneş olmasa ne insan ne bitki nede hayvanlar yasayabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE