Ana Sayfa / Eğitim / Güverte Nasıl Bir Bölümdür?

Güverte Nasıl Bir Bölümdür?

Güverte Nasıl Bir Bölümdür?

Güverte Nasıl Bir Bölümdür?

Öğrencilere uzakyol meydana getiren vapur araçlarını kullanma ve yönetme bilgisini kazandırmayı amaçlayan güverte kısmı önlisans ve lisans düzeyinde 2 ayrı eğitim-öğretim olanağına haiz bir bölümdür. 4 senelik eğitimi tamamlayanların 1. derslik kaptanlığa yükselecek kriterde eğitimler tamamlanırken, önlisans mezunları vardiya zabiti ünvanıyla mezun olurlar. Lisans içerikli 4 senelik bölümde genel olarak öğrencilere vapur kullanma ve vapur içi organizasyonu ve organizasyonun yönetimini yapabilecek donanımda data ve beceri kazandırmayı amaçlar. Denizcilik Müsteşarlığının ilgili Vapur Adamları yönetmelikleri gereğince mezun olan talebe bu ünvan ile gerek ülkemizdeki deniz taşıtlarınını kullanma ve işletme yetkisine haiz olurlar gerekse yurt içi ve yurtdışı taşımacılık organizasyonlarına ilişik gemilerde vazife alabilirler. 4. zabitlikten 1. kaptanlığa kadar yükselebilme haklarını elde ederler.

Dört senelik eğitim öğretim yaşamı süresince 7 sömestr kampüs eğitimi alırlar. 6. sömestr eğitimi ve 2 dönem yaz stajları Deniz Ticareti Filosu’nun gemilerinde yapilarak, ögrencilerin kuramsal bilgilerinin yaninda, deniz deneyimi de kazanmalari sağlanır. Ek olarak deniz hukuku, vapur kiralama, brokerlik, iktisat, personel yönetimi şeklinde deniz isletmeciligi detayları ile temel mühendislik dersleri, vapur teknolojisi detayları, deniz meteorolojisi ve osinografi şeklinde mevzular da yer alır.

Güverte programını bitirenlere “Uzakyol Güverte Zabiti” unvanı verilir. Uzak yol güverte zabiti, deniz taşıt araçları ile meydana getirilen taşımalarda yükün gemiye alınması, limanlarda ilgililere teslimi ve geminin seyri ve yönetimi ile ilgili işleri yürütür.

İş Olanakları

Uzakyol meydana getiren gemilerde Vardiya Zabitliğinden 1. derslik kaptanlığa kadar olan teknik ve yönetimsel işlerde çalışabilir. Deniz taşımacılığı meydana getiren şirketlerde vazife alabilirler. Halihazırda bu görevleri alaylı olarak sürdürenlere bakılırsa eğitim almış kişilere gereksinim duyulur.

Bölüme Girmek İsteyenlere Tavsiyeler

Güverte programına girmek isteyenlerin hem fizik, matematik şeklinde fen derslerine, hem de iktisat ve hukuk şeklinde toplumsal bilim derslerine ilgi duymaları ve bu mevzularda başarıya ulaşmış olmaları gerekir. Ek olarak, bu alanda yetişmek isteyenlerin uzun süre evlerinden ayrı kalmış olarak, denizlerde vazife yapabilecek düzeyde fizyolojik ve ruhsal yapıya haiz olmaları gerekir.

YGS-1 Puan türüne bakılırsa alım meydana getiren Güverte Kısmı Kıbrısta bulunan Girne Amerikan Üniversitesi’nde Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu’ nda burslu, %50 burslu ve ücretli olarak eğitim verilir. Eğitim öğretim dilinin İngilizce olması öğrencileri birazcık zorlasa da mezun olunduktan sonrasında değişik alanlara yönelmek isteyen öğrenciler için ayrı bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Dünya Dilleri Nasıl Bir Bölümdür?

Günümüzde dil öğrenmeye erişim hızı oldukça yüksek olmasına rağmen dil öğrenme düzeyi oldukça düşüktür. Dünya Dilleri bölümün en temel amacı öğrencilerine eğitimini alıp üzerinde uzmanlaşacakları dille ilgili en etkili ve kolay bir şekilde dili öğrenimini sağlamaktır. Bu bölüm Türkiye’de Yaşar Üniversitesi'nde bulunmaktadır. Bölüm 4 yıllık veya 2 yıllık şekilde yapılandırılmamıştır. Bölüm mezunları görmek istedikleri diller ile ilgili başarı sertifikası ile bölümü bitirmektedir.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE