Ana Sayfa / İslam / Hafıza Duası, Güçlü Hafıza İçin Şifalı Dualar
islam
islam

Hafıza Duası, Güçlü Hafıza İçin Şifalı Dualar

Hafızayı kuvvetlendirmek için okunacak yakarış,

Asla Unutmayan Sağlam bir hafızaya haiz olmak için hangi dualar okunması mümkün?

Hafızayı kuvvetlendirmek için Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v şu duaları tavsiyelerde bulunmuştur.

Cuma gecesi (perşembeyi cumaya bağlayan gece) olunca, gecenin son üçte birinde kalkabilirsen kalk. Zira o an (meleklerin de hazır bulunmuş olduğu) meşhüd bir andır. O anda meydana getirilen yakarış müstecabtır. Kardeşim Ya’kub da evlatlarına şu şekilde söylemiş oldu: Sizin için Rabbime istiğfàr edeceğim, hele cuma gecesi bir gelsin.

Eğer o vakitte kalkamazsan gecenin ortasında kalk. Bunda da muvàffàk olamazsan gecenin evvelinde kalk. Dört rek’àt namaz kıl. Birinci rek’atte, Fâtiha ile Yà-sin süresini oku, ikinci rek’atte Fâtiha ile Hâ-mim, ed-Duhân süresini oku, üçüncü rek’atte Fâtiha ile Eliflam-mim Tenzilü’s-secde’yi oku, dördüncü rek’atte Fatiha ile Tebareke’l-Mufassal’ı oku. Teşehhüdden boşaldığın vakit ALLAH’a hamdet, ALLAH’a senayı da güzel yap, bana ve öteki peygamberlere salat oku, güzel yap. Mü’min erkekler ve mü’min hanımefendiler ve senden ilkin gelip geçen mü’min kardeşlerin için istiğfar et. Sonrasında tüm bu okuduğun duaların sonunda şu duayı oku:

Allahım, bana günahları, beni hayatta kalımlı kıldığın müddetçe ebediyen terkettirerek acıma eyle. Bana faydası olmayan şeylere teşebbüsüm sebebiyle bana acı.

Seni benden râzı kılacak şeylere hüsn-i nâzar etmemi bana nasib et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı olan celâl, ikram ve dil uzatılamayan izzetin sâhibi olan Allahım. Ey ALLAH! ey Rahman! celalin hakkı için, yüzün nuru hakkı için kitabını bana öğrettiğin şeklinde hıfzına da kalbimi icbâr et. Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasib et.

Ey semâvât ve arzın yaratıcısı, celâlin ve yüzün nuru hakkı için kitabınla gözlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi açmanı, onunla kalbimi yarmanı, göğsümü ferahlatmanı, bedenimi yıkamanı isterim. Zira, hakkı bulmakta bana sadece sen yardım edersin, onu bana sadece sen nasib edersin. Herşeye ulaşmada güç ve kuvvet sadece büyük ve yüce olan ALLAH’tandır.

Ey Ebu’l-Hasan, bu söylediğimi üç yada yedi cuma yapacaksın. ALLAH’ın izniyle duana icâbet edilecektir.

Abdestli bir halde bir bardak suya 7 fatiha 7 kevser 7 ayetel kursi 7 ihlas okunması mümkün ve suya 3 kere üflenir ve şu tekrarlanır. bu suyu içen kişinin hafızası güçlü olsun denir. ve Niyet ediyorum Hafızamın güçlenmesi için diyerek 3 yudumda su içilir. Yaradanın izniyle o gün hafızası zayıf olmaz.

Her işittiğini aklında tutmak isteyen kimse, her gün 27 kere aşağıdaki duayı okur ve buna 40 gün devam ederse hafızası son aşama kuvvetlenir.

Ya Hayyü, Ya Kayyüm. Fe la yefutü şey’ün min ılmih.

1821 – Şeddad İbnu Evs (radıyallâhu anh) konu alıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselam) namazda şu duayı okumamızı öğretiyordu:

Tirmizi, Daavât 125, (3565).

Allàhım! Senden işte (dinde) sebat etmeyi, doğruluğa da azmetmeyi isterim. Keza nimetine şükretmeyi, sana güzel ibadette bulunmayı taleb ediyor, hakikatı konuşan bir dil, eğriliklerden uzak bir kalb arzuluyorum. AIIahım, senin bildiğin her çeşit şerden sana sığınıyorum, bilmekte olduğun tüm hayırları senden isterim, bildiğin günahlarımdan sana istiğfàr ediyorum!”

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

islam

Güzel muhabbet duası, iyi bir muhabbet için okunan dualar

En Faydalı Sevgi ve Muhabbet Duaları
Güzel Bir Muhabbet İçin Okunacak Dua

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE