Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Hamileler ve çocuk emziren anneler oruç tutabilir mi

Hamileler ve çocuk emziren anneler oruç tutabilir mi

Hamileler ve çocuk emziren anneler oruç tutabilir mi

Hamile yada çocuk emziren hanımefendiler oruç tutmakla yükümlü midir doğrusu emzikli ve hamile hanımefendiler oruç meblağ mı? İşte oruç anlamı ile hamileler ve emziren anneler ramazan ayında oruç tutmalı mı hakkında informasyon.

Oruç, Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya  başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı/koca ilişkisinde bulunmamaktır.

İslamın beş şartından üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ramazan orucu, Hicretin ikinci senesinde farz kılınmıştır. Oruç için Yüce Rabbimiz şu şekilde buyurmuştur; ”Ey inanç edenler, Oruç sizden öncekilere farz kılındığı benzer biçimde, size de farz kılındı. Ola ki korunup sakınırsınız.“ (Bakara 183)

Oruç tutmamayı mubah kılan özürlerden biri de, kadının hamile olması yada çocuk emzirmekte bulunmasıdır.

Hamile olan yada çocuk emziren hanımefendiler, kendi sağlıklarından ya da evlatlarının sağlığından korkarlarsa, oruç tutmayabilirler yada iftar edebilirler. Bu durumdaki bayanlara keffâret gerekmez; oruçlarını kaza ederler.

Mevzuyla ilgili ALLAH Resûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) şu şekilde buyurmuştur: “ALLAH Teâlâ yolcudan orucu ve namazın yarısını kaldırmıştır, hamile yada emzikli kadınlardan da orucu kaldırmıştır.”[Nesai, ibn mace] Burada oruçların kaldırılmasından maksat, bu kimselerden oruç mükellefiyetinin tamamen kalkması değildir. Bunlar, bahsedilen hallerde oruçlarını tutmaz sadece hemen sonra tutamadığı günleri kaza ederler.

Burada mühim olan oruç tutmanın, bu tür bayanlara bir zararının olup olmayacağıdır. Bu da ya doktora sorularak ya da zann-ı galip ve tecrübeyle bilinir. Eğer oruç kendilerine yada çocuklarına zarar verecekse, oruç tutmaz ve Ramazan”dan sonrasında tutamadıkları günleri kaza ederler fakat en azından tutmayı bir denemeleri, tutabileceklerse devam etmeleri, böylece Ramazan orucundan yoksun kalmamaları da tavsiye edilmektedir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir