Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Hanefilik Mezhebi Nedir?
dini bilgiler
dini bilgiler

Hanefilik Mezhebi Nedir?

Hanefilik Mezhebi Nedir? Hanefilik mezhebi kim tarafınca iyi mi ortaya çıkmıştır? Özellikleri nedir?

Dört büyük İslami fıkıh mezheplerinden kabul edilen Hanefilik mezhebi dünya genelinde en fazla yaygınlaşan mezhepler içinde bulunmakta olup, birçok özellikleri yardımıyla öteki fıkıh mezheplerinden ayrılmaktadır.

Hanefilik Mezhebi

Arapça yada İslam dininin sünni şu demek oluyor ki fıkıh mezheplerinden kabul edilen Hanefilik mezhebi adını kurucusu olan Ebu Hanefi’den almaktadır. Tarihte 699 ila 767 zamanı içinde kurulan Hanefilik mezhebinin başlıca özelliklerinden biri, dört sünni mezhebten süre bakımından ilki olmasıdır. Dolaysıyla dört sünni mezhepten en liberali olarak da tanımlanan Hanefilik mezhebi Selçuklu ve Osmanlı Türkleri; bu mezhebte yer alması yardımıyla Hanefilik mezhebi, Yakın Doğu Bölgesinde üstünlük elde etmiş ve bu sayede Şafi ve Hanbeli mezheplerinin yerini almıştır. Günümüz dünyasında da yaşayan Türklerin büyük kısmının Hanefi mezhebinden olması yardımıyla, Hanefilik, dünya genelinde en yaygın olan mezhepler içinde ilk sırada bulunmaktadır.

 

Dünyada Hanefilik Mezhebi

Meydana getirilen araştırmalar neticesinde dünyadaki müslümanların ortalama olarak % 85 oranında dört Sünni mezhepte yer almış olduğu dört Sünni mezhepten ortalama olarak % 52’lik bir kısmının ise Hanefilik mezhebi kapsamına girmiş olduğu gözlemlenmiştir. Bu bakımdan Türkiye, Suriye, Orta Asya, Kırım, Kafkasya, Doğu Türkistan’nın büyük bir kısmı, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Malaya, Çin Endonezya ülkesinde yaşayan müslümanların büyük bir kısmı ile Mısır, Tunus ve Irak ülkesinde yaşayan müslümanların büyük bir kısmı da Hanefilik mezhebine mensuptur.

Hanefilik Mezhebi Yargı Çıkarma

Her mezhebin kendine özgü bulunan değişik yoldan yargı çıkarması söz mevzusu olabilmektedir. Dünyanın en yaygın mezhebi olan Hanefilik mezhebi ise bir mevzu hakkında hükme varılabilmesi açısından; ilk olarak mukaddes kitaba şu demek oluyor ki Kur’an‘a bakılmaktadır. Kuran’ı Kerim‘de ilgili mevzu hakkında bil kanıt söz mevzusu olmadığı takdirde ise; ikinci yol olarak sünnete bakılmakta ve sünnette de yer almaması durumunda; sahabi efendimizden birinin mevzu hakkında görüşüne başvurulmakta ve son olarak sahabi sözünde de; herhangi bir görüş yada karşılaştırma durumu söz mevzusu olmaması durumunda ölçme‘a başvurulmaktadır.

Hanefi Mezhebi İslam Ölçüleri Doğrultusunda Mı Hareket Etmektedir?

Büyük islam alimlerinden kabul edilen Ebu Hanifi İmam-ı Azam tarafınca kurulması sebebiyle tamamen İslam dini esaslarına dayalı bir mezhep olan Hanefilik mezhebi bu bakımdan tarihte; ilk olarak müslüman araplar ve Osmanlılar tarafınca benimsenmiş ve bugünkü durumu ile; dünyanın en büyük mezhebi haline gelmiştir.Kuran ve sünnet ışığında kurulan Hanefilik mezhebi; islamiyet çatısı altında toplanan öteki mezheplerde olduğu benzer biçimde yargı verme mevzusunda da Kuran’ı esas almaktadır.

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir