Ana Sayfa / Tasarruf / Harcamalar Nasıl Azaltılır?

Harcamalar Nasıl Azaltılır?

Harcamalar Nasıl Azaltılır?

Harcamalar Nasıl Azaltılır?

Yaşam pahalılığından devamlı söz edilen bir dünyada, gelir ve gider dengesini oluşturmak büyük ehemmiyet taşır. Burada kilit nokta eğer gelir düzeyinde artış yok ise harcamalar kısılarak giderler azaltılmak istenir. Peki, harcamalar iyi mi azaltılır?

Lüks tüketimden kaçının: Eğer harcamaları azaltmak için deva düşünülüyorsa, muhtemelen lüks tüketimin de ortadan kaldırılması gerekir. Oldukça pahalı saatler, fazlaca pahalı otomobiller kullanmak yerine, daha uygun fiyatlı ürünler alınabilir. Tüketim lüks odaklı değil, gereksinim odaklı yapılmalıdır.

İhtiyaçlar net olarak belirlenmelidir: Her aile ya da her fert, gelir ve gider dengesini sağlamaya yönelik olarak kafasında bir bütçe yönetimi şekli düşünür. Burada mühim olan ise, gereksinim şeklinde görünen fakat aslına bakarsak olmasa da olacak olan gider kalemlerini tespit edebilmektir. Mesela, buzdolabında beklemekten kuruyan ya da bozulan besin maddeleri, buna en güzel örnektir. Alınırken gereksinim şeklinde düşünülüp, sonrasında yüzüne bakılmayan fazlaca sayıda ürün, gereksiz harcama olarak cebe yansıyacağı için, gerçek ihtiyaçlara para ayrılmalıdır.

Minimum tüketim sağlanmalıdır: Yaşam bir taraftan düzgüsel keyif ve düzende sürdürülürken, bir taraftan da daha mütevazi bir yaşam şekli benimsenebilir. Mesela, yakın bir markete ya da ev gezmesine gidilirken, otomobile binip benzin ya da mazot harcamak yerine bu mesafe yürünebilir. Ya da gün içinde toplu taşıma araçları kullanılarak yakıt tasarrufu sağlanabilir. Böylece, büyük bir gider kaleminde azalma meydana gelecektir. Sigara ve alkol kullanımı da aynı mantık ile değerlendirildiğinde, keyif verici bu maddelerden de mümkün olduğunca uzak durmak ya da azca tüketmek bütçeyi rahatlatacaktır.

Karşılaştırma yapılarak uygun fiyatlı ürünler satın alınmalıdır: Halk pazarlarının insanlara verdiği en büyük katkı benzetme yapabilme becerisidir. Tüketiciler, bir stantta gördükleri domatesin kilo fiyatı ile bir başka stanttaki domatesin kilo fiyatını kıyaslayarak, uygun fiyatlı olan domatesten almalıdırlar. Burada mühim olan elbet kalitenin de bozulmamasıdır. Benzer kalitedeki ürünlerin uygun ve ucuz fiyatlı olanından satın alınması, hem tutumluluğu sağlayacak hem de israfı önleyerek kişiyi fazla harcamalardan ve giderlerden kurtaracaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Eski Mobilyalar Nasıl Değerlendirilir?

Her evde mutlaka bir parça da olsa eski bir mobilya ürünü bulunur. Anneannelerden kalan hatıralar, ilk ev eşyaları gibi nedenlerle manevi hatıralarından dolayı çok yer kaplayıp fazla işlevsel olmasalar dahi atılmazlar. Bu eşyaları evin çeşitli yerlerinde güzel bir şekilde değerlendirmek mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!