Ana Sayfa / Eğitim / Havacılık Elektrik ve Elektroniği Nasıl Bir Bölümdür?

Havacılık Elektrik ve Elektroniği Nasıl Bir Bölümdür?

Havacılık Elektrik ve Elektroniği Nasıl Bir Bölümdür?

Havacılık Elektrik ve Elektroniği Nasıl Bir Bölümdür?

Üniversitelerin MF-4 puan türünden talebe aldıkları Havacılık Elektrik ve Elektroniği kısmı 4 senelik bir lisans programıdır. Türkiye’de yalnız Anadolu Üniversitesinde bulunan bu bölümün 2014 yılı taban puanı 376,522 idi. 31 kişilik kontenjanı olan bu bölüm Eskişehir’de bulunur. Bir yıl İngilizce hazırlık ve sonrasında 4 yıl lisans eğitimi programıdır.

Gelişen ve hızla büyüyen havacılık sektörüne kaliteli eleman yetiştirmeyi amaçlayan Havacılık Elektrik ve Elektroniği kısmı, havacılık sektöründe onarım ve bakım hizmetleri verecek elemanları yetiştirir. Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümünde öğrencileri uçuş, iletişim ve ulaşım temelli eğitimler alırlar. Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümünün en mühim dersleri şunlardır:

  • Avioik
  • Elektrik makinaları
  • Iletişim sistemleri
  • Mikroişlemciler
  • Otomatik denetim sistemleri
  • Tayyare bakım ve onarım
  • Yüksek frekans

Havacılık Elektrik ve Elektroniği kısmı öğrencilere havacılık operasyonlarını her yönüyle öğretir. Hukuk, çevre, cemiyet temelli havacılık dersleri verir. Havacılık alanındaki bakım ve onarım çeşitlerini öğrenir. Havacılık Elektrik ve Elektroniği kısmı öğrencilerine İngilizceyi bilimsel nitelikli düzeyde iyi öğrenmelerini sağlar. Uluslarası ortaklarla iş yapabilme yeterliliğine haiz olmalarını iyi bir lisan eğitmi ile tamamlar. Mesleki informasyon ve becerilerini geliştirmede laboratuvarlı uygulama dersleri gösterilir. Havacılık alanında uygulanan veri kaynaklarını, yazılım ve programları bilir ve kullanır.

Havacılık Elektrik ve Elektroniği kısmı öğrencileri havacılık alanında kullanılan simge biçim kroki harita ve grafikleri okumayı bilirler. Havacılık alnında mühendislik yeterliliğine haiz bireylerin yetiştirildiği bir bölümdür. Bilişim sistemlerini hava bakım onarım alanında kullanım özelliklerini öğrenirler.

Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümünde mecburi yetişim da bulunur. Uygulamalı dersleri ve stajı da olan bu bölümde öğrenciler 60 gün süresince kurumlarda yetişim yapmak zorundadırlar.

Havacılık Elektrik ve Elektroniği mezunları genel anlamda Türk Hava Yollarında çalışır. Havacılık Elektrik ve Elektroniği mezunları Türk Hava Yollarının tüm dünyada mühim bir üne haiz hava onarım ve bakım birimlerinde teknik mühendis olarak vazife yaparlar. Bundan başka Türk Hava Kuvvetleri Hava İkmal Bakım merkezinde vazife alabilirler. Türkiye’de etkinlik gösteren hususi havayolu şirketlerinde çalışabilirler. Havacılık Elektrik ve Elektroniği mezunları, havacılık ile ilgili teknik bakımı olan her kurumda çalışabilirler.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE