Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Hayız, nifas ve istihaze nedir

Hayız, nifas ve istihaze nedir

 

Bayanlara ilişik hususi haller üç çeşittir. Bunlar; Hayız doğrusu tane hali, nifas öteki bir değişle lohusalık ve İstihaze’dir. İşte hanımefendilere ilişik hususi haller hakkında detaylı informasyon.

Tane Hali (Hayız):
Hanımefendiler erginlik çağına erişince kendilerinde hususi bir durum meydana gelir. Buna “Âdet Hali” denir. Âdet hali her ay belirli günlerde olur ve çoğu zaman elli beş yaşına kadar devam eder. Bazı hanımlarda bu yaştan ilkin de sona erebilir.

Âdet hali hanımdan hanıma değişmiş olur, en azı üç. en bir çok on gündür. Bu günler içinde akıntının sürekli olması koşul değildir. Akıntı ara sıra kesilse bile bu süreler de âdet halinden sayılır. Âdet halinin devam etmiş olduğu günlerde bazı şeylerin yapılması haram olduğundan her kadının âdet günlerini iyi bilmesi ve dikkatli olması gerekir.

Hanımefendiler âdet hallerinin devam etmiş olduğu günlerde:
1) Namaz kılamazlar.
2) Oruç tutamazlar.
3) Kur’an okuyamazlar.
4) Kur’an-ı Kerlm”e el süremezler,
5) Kâbeyi tavaf edemezler,
6) Câmiye giremezler,
7) Eşine eşeysel yaklaşımda bulunamazlar.

Âdet hali bitince gusül yapmak (yıkanmak) farzdır. Hanımefendiler, âdet gördükleri günlerde kılamadıkları namazları kaza etmezler, bu tarz şeyleri yüce ALLAH bağışlamıştır. Ramazan ayında tutamadıkları oruçları kaza ederler, doğrusu sonradan tutarlar.

Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de;
‘Sana bayanların ay halini merak ederler. De ki: “O bir ezadır (rahatsızlıktır). Ay halinde kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri zaman, ALLAH’ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şüphesiz ALLAH oldukca tövbe edenleri sever, oldukca temizlenenleri sever.” (Bakara 2/222) buyrulmaktadır.

2) Lohusalık Hali (Nifas):
Çocuk doğuran hanımlarda meydana gelen hususi duruma “Lohu-salık Hali” denir.

Lohusalık hali, çocuğun doğmasından itibaren en oldukca kırk gün devam eder. Azının sınırı yoktur. Kırk günden ilkin de sona erebilir. Bu durumda, hanım gusül yaparak ibadetlerine devam eder. Kırk günün tamamlanmasını beklemez. Lohusalık günlerinde akıntı bir süre kesilip sonrasında devam etse, akıntının kesildiği bu günler de lohusalık halinden sayılır.

Âdet halinde yapılması haram olan şeyler, lohusalık halinde de haramdır.

Lohusalık bitince gusül yapmak farzdır. Lohusalık halinde kılınmayan namazlar kaza edilmez, tutulmayan oruçlar kaza edilir.

Peygamber efendimiz hadisinde;
“Lohusaya (azami) kırk gün müddet atama edilmiştir. Kırk gün sonunda temizlenirse (ne ala! ) Aksi halde (lohusa), namaz kılmak için o kırk günü aşmaz” buyrulmaktadır (Darimi, Kitabu’l Vudu, 98/956).

3) İstihaza:
Âdet hali üç günden noksan biterse bu. âdet hali değil, hanım için bir mazeret sayılır. On günden fazla devam eden âdet hali ile kırk günden fazla devam eden lohusalık ve hamile iken gelen akıntı da böyledir. Bu hallere “îstihaza” denir.

Hanımefendiler bu şekilde durumlarda namazlarını kılar, oruçlarını tutarlar. Zira bunlar âdet ve lohusalık hali değil burun kanaması benzer biçimde mazeret sayılmaktadır.

Hazreti, Aişe validemiz şu şekilde buyurmuştur:
Fatıma bintu Hubeyş, Rasülullah’a hitaben: Ey Allahın Resulü ben temiz olamıyorum, namazı terk edeyim mi? Diye sordu. Rasulüllah: “Bu, sadece bir damar (kanı)dır, hayız değildir. Tane günlerin geldiği süre namazı bırak, tamamlanınca da temizliğini yap ve namazını kıl”
(Buhari, Hayz, 11)

Bu habere de bakabilirisiniz

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir