Hologram Nedir?

 

 

Hologram Nedir?

Köken olarak, Yunan kökenli olan Hologram kelimesi, “Holos” (Tam Görüntü) ve “Gram” (Yazılı) sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. Terim anlamı olarak ise, bir objenin, lazer ışın dalgalarının pozitif karışımı ile oluşturulmuş 3 boyutlu görüntü kaydıdır.

Hologramın temelleri, 1947 senesinde Dennis Gabor tarafınca atılmıştır. Gabor, orijinal objenin görüntüsünün ışık dalgaları yardımıyla bir film üstünde depolanarak çoğaltılabileceğini ortaya atmıştır. 1960’lı yıllarda fizikçiler, lazer, optik ve birleştirme teknolojilerini kullanarak gerçeğe yakın 3 boyutlu görüntüler elde etmişlerdir. 1960-70 yılları aralığında mevzu ile ilgili yüzlerce kaynak ortaya çıkmış, hatta hologramların kullanıldığı sanat galerileri düzenlenmiştir.

Hologramın, yapım tekniklerine bakılırsa çeşitleri vardır. Bunlar:

  • Dot Matrix: Bu hologram tipi, birçok küçücük noktanın bir araya gelmesi sonucu oluşur ve her bir nokta ayrı bir yansıtma yapısına haizdir.
  • 2D Hologram: Tek katman üstünde değişik renkler ve çizgiler barındıran iki boyutlu görüntüyle oluşturulmuş hologramlardır.
  • 3D Hologram: Gerçek bir modelden görüntü alarak elde edilmiş ve derinlik barındıran hologramlardır.
  • 2D/3D Hologram: Bir 2D/3D hologramı, iki ya da daha çok tabakadan oluşur ve bir görüntü ötekinin arkasında görünür.
  • True Color (gerçek Renk)  Hologramı: Fotoğrafik kalitede bir fotoğraf çalışmasıyla elde edilmiş hologram çeşitidir.
  • Flip – Flop (kinetik) Hologram: Değişik açılardan bakıldığında iki değişik görüntü ortaya çıkarabilen hologramlardır.
  • E – Beam (gizlenmiş metin ya da Görüntü) Tipi Hologram: Bu hologramlar, hareketli, çıplak gözle görülemeyen, yalnızca lazerle okunabilen görüntüler, nano metinler ve yüksek çözünürlüğünde olan alt katman sistemleri şeklinde gelişmiş güvenlik özelliklerine haizdir

Hologramın birçok kullanım alanı olmakla beraber bu alanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Teknolojik ürünler, mücevherat, saat, besin ürünleri, otomotiv, askeriye, gizli saklı belge ve evraklar, kredi kartları hologramın kullanıldığı alanlardan bir tek bazılarıdır.

Peki niçin hologram?

Ilk olarak hologramlar öykünmek edilemezler.

Ülkemiz de dahil olmak suretiyle, markalı ürünler başta olmak suretiyle banknotlar, askeri belgeler, kimlikler, ehliyetler, lisans belgeleri vb. birçok ürün korsan üretim ve öykünmek hedeflerine maruz kalmakta. Hologramlar, ürüne yada belgeye orijinallik kazandırmaktadır.

Hologramlar ürünün imajını korur.

Öykünmek ürünler, orijinal üründe bulunmayan defolar içerebildiği için söz mevzusu markanın imajını zedeleyebilmektedir. Hologramlar, ürünlerin hangi firmaya ilişkin olduğu bilgisini içerdiklerinden firmaların imajını korurlar.

Oldukca düşük maliyetlidirler.

Özetle; düşük maliyetli olmaları, kolay kullanımlı olmaları ve öykünmek edilememeleri yardımıyla hem markaları korumakta hem de müşteriye güvenlik ve güvence sağlamaktadır.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE