Ana Sayfa / Eğitim / Hukuk Dersleri Nasıl Çalışılır?

Hukuk Dersleri Nasıl Çalışılır?

Hukuk Dersleri Nasıl Çalışılır?

Hukuk Dersleri Nasıl Çalışılır?

İnsan ve insan ilişkilerinin olduğu her alanda bulunan hukuk bilimi çok sayıda alt bilim dallarına ayrılır. Toplumda ve öğrenciler arasında hukuk derslerinin zor olduğu algısı olsa da düzenli çalışma ile bu derste başarılı olmak mümkündür.

Hukuk bilimini genel olarak iki başlık altında incelemek gerekir. Kamu Hukuku ve Özel Hukuk ayrımı önemlidir. Çünkü hukukun uygulanması ve yaptırımları konusunda bu ayrımın dikkate alınması gerekir. Kamu Hukuku kişilere kamu otoritesi arasında Özel Hukuk ise kişilerin kendisi arasında oluşan hukuktur. Eşitler arası olup olmaması burada önemli noktadır.

Kamu Hukuku Dersleri: Anayasa-Ceza-İdare-İcra ve İflas gibi dersler.

Özel Hukuk Dersleri: Medeni-Borçlar-Eşya-Ticaret-Miras gibi dersler.

Kamu Hukuku dersleri genel olarak katı kuralların olduğu kıyas ve yorum gibi unsurların az görüldüğü kanunilik ilkesinin ağır bastığı derslerdir. Özel Hukuk dersleri ise bunun tam tersidir. Kamu Hukuku derslerinde kuralları iyi bilmek gerekir. Özel Hukuk derslerinde ise kuralın mantığını iyi kavrayıp diğer olayları da yorumlamak gerekir.

Hukuk derslerini çalışırken konsantrasyon oldukça önemlidir. Çünkü sayfalarca kitap okunması gerekir ve en küçük ayrıntıyı kaçırmak konuyu tamamen yanlış anlamaya sebep olabilir. Kitabın ilk defa okunduğunda mutlaka önemli yerleri saptanmalı ve üzerine çizerek veya not alarak can alıcı ve unutulmaması gereken noktaları tespit etmek gerekir. Bu şekilde konu bitirildikten sonra tekrar dönüp bu önemli yerlerin üzerinde yoğunlaşılması gerekir.

Binlerce sayfa olan bazı hukuk kitaplarının hepsi bilgi değildir, çoğu bilginin yorumlanmasıdır. Kitap bittiğinde sadece o bilgi olan kısmın özümsenmesi gerekir. Hukuk derslerinde genel olarak bu usul izlenmelidir. Ama en önemlisi bol tekrar yapmaktır. Çünkü çok fazla bilgi yüklenmekte ve tekrar edilmezse kısa sürede unutulmaktadır.

Usul Hukuku derslerinde ise kanun okunmalıdır. Kanun okumaktan kasıt ezber değil, sistematiği ve işin özünü kavramaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Dünya Dilleri Nasıl Bir Bölümdür?

Günümüzde dil öğrenmeye erişim hızı oldukça yüksek olmasına rağmen dil öğrenme düzeyi oldukça düşüktür. Dünya Dilleri bölümün en temel amacı öğrencilerine eğitimini alıp üzerinde uzmanlaşacakları dille ilgili en etkili ve kolay bir şekilde dili öğrenimini sağlamaktır. Bu bölüm Türkiye’de Yaşar Üniversitesi'nde bulunmaktadır. Bölüm 4 yıllık veya 2 yıllık şekilde yapılandırılmamıştır. Bölüm mezunları görmek istedikleri diller ile ilgili başarı sertifikası ile bölümü bitirmektedir.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE