Ana Sayfa / Peygamberler / Hz Adem’in duası

Hz Adem’in duası

Hz Adem'in duası

Hz Adem duası ve anlamı (Hz Ademin duaları) bu sayfada derledik. İşte dua anlamı ile Hz Adem duaları.

Dua; Seslenmek, çağırmak, yardıma çağırmak, Allah’a yalvarmak, O’ndan dilekte bulunmak, O’na yakarmak demektir. Zaten en büyük maharet yapılan günahı anlamak ve onun düşmesi için gereken yalvarış ve yakarışı yapmaktır. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisi şerifinde; günhından tevbe eden günah işlememiş gibidir. (Not: Tevbe ettikten sonra artık o günahı işlememek suretiyle). İşte Hz Adem’in yaptığı ve kabul olduğu duası.

Hz Adem duası

Okunuşu: Allahümme innî es”elüke bihakkı Muhammedin ve âli Muhammedin. Sübhâneke”llâhümme ve bihamdike amiltü sûen ve zalemtü nefsî, fağfirlî feinnehu lâ yağfiru”z-zünûbe illâ ente ve tüb aleyye inneke entet-Tevvâbu”r-Rahîm.)

Anlamı: Allah’ım Hz Muhammed’in hakkı ve Onun ailesinin hakkı için Senden isterim. Allah’ım , Seni tesbih ve takdis ederim. Sana hamdederim. Günahlar işledim, nefsime zulmettim, beni bağışla. Çünkü günahları ancak Sen bağışlarsın. Tövbemi kabul eyle, çünkü Sen tövbeleri kabul edensin.

Cenabı Hak, Hz Ademin tövbesini kabul buyurdu.

Hz Adem’in bir diğer duası’da şu şekildedir.

Adem (a.s) ve eşi cennette kendilerine yasaklanan ağacın meyvesinden yedikten sonra cennetten yeryüzüne indirilince şöyle dua etmişlerdir:

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَاوَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

Okunuşu: Rabbenâ  zalemnâ enfüsenâ ve il lem teğfir lenâ ve terhamnâ   le-nekÛnene mine’l -hâsirîn.

Anlamı: Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik,eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz. (Araf ,7/23)

Nihat Hatipoğlu Hz Adem’in duası dinle

Bu habere de bakabilirisiniz

peygamberler

ŞEYTANI AĞLATIP UZAKLAŞTIRAN AMEL

Peygamber Efendimiz’in bildirdiği şeytanı ağlatıp uzaklaştıran amel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE