Ana Sayfa / Eğitim / IELTS’e Nasıl Kayıt Olunur?

IELTS’e Nasıl Kayıt Olunur?

IELTS’e Nasıl Kayıt Olunur?

IELTS

 

 

Açılımı International English Language Testing System olan imtihan, İngilizce’nin kullanıldığı her alanda geçerliliği kabul edilen bir ölçme sistemidir. British Council (BC), University of Cambridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve International Development Programme of Australian Universities (IDP) kurumları tarafınca imtihan soruları ortaklaşa hazırlanmış olur.

Imtihan, Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenlenir. Sınava müracaat için web sistemi yada şubede kayıt yöntemi kullanılabilir.

Dünyada pek oldukça seçkin üniversite bu sınava bakılırsa talebe kabul eder. İngiltere, ABD, Kanada, Avustralya benzer biçimde ülkelerin üniversitelerinde okumak için bu sınava girmek gerekir. Türkiye’de de Boğaziçi ve Bilkent benzer biçimde üniversitelerde geçerliliği kabul edilir. YÖK, meydana getirilen yeni düzenlemeyle IELTS’nin YDS’ye olan denkliğini değiştirmiş ve kabul etmiştir.

IELTS’de listening (dinleme), writing (yazma), speaking (konuşma) ve reading (okuma) aşamaları uygulanır. Konuşma kısmı sonradan düzenlenir. Öteki imtihan aşamaları için toplam süre 165 dakikadır.

Kayıt için web yada şube üstünden müracaat yapılabilir.

1. Aşama

İnternet üstünden yapılacak olan başvurularda ‘IELTS Müracaat’ seçeneği tercih edilir. Nüfus cüzdanı yada renkli geçişlik çıktısının sisteme yüklenmesi gerekir.

2. Aşama

Bu bölümde imtihan tutarı yatırılır. Kredi kartı ile yada havale yöntemiyle 48 saat içinde imtihan tutarının yatırılması gerekir.

3. Aşama

Başvurunun yapılmasının arkasından adayların mail adresine onay mesajı gönderilir. Bu mailde imtihan hakkında tüm bilgiler yer alır.

İnternet haricinde şubeden kayıt yaptırmak isteyen kişilerin British Council şubelerine gitmesi gerekir. Müracaat formunun doldurulmasından sonrasında imtihan tutarı yatırılır ve onay mesajının gelmesi beklenir. Bilimsel nitelikli ve genel eğitim imtihanlarının seçimi de burada yapılır. Kayıt tutarı 500 TL’dir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

İngilizce Yazma Nasıl Geliştirilir?

Yazı yazmak, kolay görünmesinin yanında dikkat ve dil bilgisi kurallarına hakimiyet gerektirir. Anadilde bile zor olan yazı yazma, yabancı dil söz konusu olduğunda daha da zor bir hal alır. İngilizce yazı yazma kurallarını bilmek ve sıkı çalışmak, bu dilde yazı yazmayı kolaylaştıracak ve İngilizce yazı yazmayı geliştirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir