Ana Sayfa / Eğitim / İlkokula Başlama Yaşı

İlkokula Başlama Yaşı

İlkokula Başlama Yaşı

İlkokula Başlama Yaşı

 

Çoğumuz için çocuklarımız fazlaca önemlidir. Onlar için en iyi olanı, arayıp bulmak bizim asli görevimizdir.

Fakat bizim elimizde olmayan, yasalarla belirlenen etmenler de hayatımızı denetim eder.

Bunlardan biri de okula başlama yaşıdır.

Senelerce net olan okula başlama yaşı (7 yaş) 4+4+4 sistemiyle beraber kafalarımızı karıştırır hale geldi.

Bu konudaki  son düzenleme ise 14 Ağustos 2013 senesinde yapılmış oldu.

Bu değişikliğe gore; Okul müdürlükleri, yaşça kayıt hakkını elde eden çocuklardan 66, 67 ve 68 aylık olanları, velisinin vereceği dilekçe ile; 69, 70 ve 71 aylık olanları ise, ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sıhhat raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir yada kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

72 ayını dolduranların ise mecburi olarak okula kayıtları yapılır.(Yönetmeliği çizelgesi ile beraber inceleyerek daha detaylı informasyon sahibi olabilirsiniz.

Madde 15: Değişik ikinci fıkra:RG-14/8/2013-28735)Bu yönetmelikten de anlaşılacağı suretiyle 66 ile 72 ay içinde ki çocuklarımız isteğe bağlı ve uzmanların önerilerine gore okula başlamaktadır.

Şimdi burada mühim olan uzmanların neler önerdikleri ve sizin gözlemledikleriniz.

Size tavsiyem ilk olarak çocuğunuzun okul öncesi eğitimi almasını sağlamanız ve 1.sınıfa başlama noktasında okul öncesi öğretmeninizin fikrini almanız.

Ek olarak evlatların gelişim düzeylerini inceleyerek çocuğunuzun hangi eylemleri tek başına yapmış olup yapamadığını gözlemlemeniz.

Uzmanlar çocuğunuzun okula hazır olup olamadığını psiko-motor gelişimi, bilişsel gelişimi, sosyo-duygusal gelişimi ve öz bakım becerileri açısından inceler bizde size gözlemleyeceğiniz gelişimsel özellikleri özetlemek gerekirse derledik;

PSİKO-MOTOR GELİŞİM (Minik kasların ve büyük kasların motor gelişimi yönünden incelenmesi.)

Evladınız bu tarz şeyleri yapabiliyor mu?

Düğüm atabilir, fiyonk yapabilir, 10 tane bilyeyi bir kutuya atabilir, anahtarla kapı kilidini açabilir, nokta nokta verilen bir resmin noktalarını birleştirebilir, 1′den 10′a kadar sayıları kopya edebilir, daire, kare, dikdörtgen, üçgen şekillerini çizebilir, dikey, yatay, eğik, eğri çizgileri çizebilir, kopya edebilir, Şekillerin sınırını taşırmadan boyayabilir, yardım görmeden bir kağıdı 20-30 santimetre kesebilir, su benzer biçimde akıcı maddeleri bir kaptan diğerine boşaltabilir, verilen sıralamaya gore(renk, büyüklük benzer biçimde..) ipe boncuk dizebilir.

BİLİŞSEL GELİŞİM (Idrak etme, dil ve kavram alanındaki gelişimlerin incelenmesi)

Evladınız bu tarz şeyleri ifade edebiliyor mu?

10-12 kadar ana ve ara rengi tanır, resimleri gölgesi ile eşleştirebilir, iki değişik ses arasından aynı ve değişik olan sesi seçebilir, dokunarak sıcak, soğuk, ılık nesneleri ayırt edebilir, 1 den 20′ye kadar olan sayıları tanıyabilir, nesneleri sayabilir,1′den 10′a kadar olan sayılarla toplama ve çıkarma işlemleri yapabilir, nesnelerin sıra içindeki pozisyonunu birinci, ikinci, üçüncü olarak isimlendirebilir, bir günü sabah, öğle, akşam olarak algılayabilir, dakika belirtmeden tam saatleri tanıyabilir, sıra ile haftanın günlerini sayabilirim, aynı anda birbirini takip eden 2-3 emri yerine yapabilir, anlatılan bir öyküdeki bilgileri hatırlayabilir, sebep -sonuç ilişkilerini inceleyebilir, günlük yaşamda kullandığı para birimlerini tanıyabilir, adını, soyadını söyleyebilir, ailesindeki kişilerin isimlerini söyleyebilir,telefonumu ve ev adresimi söyleyebilir, günlük yaşantımı anlatabilir, tek ve çift olanları ayırt edebilir, nesneleri büyüklük, genişlik ve uzunluk özelliklerine gore sınıflandırabilir.

SOSYAL-DUYGUSAL GELİŞİM

Evladınız bu özellikleri taşıyor mu?

Günlük programın başlangıç ve bitiş zamanını anlayabilir, rahat alış-veriş işlerini yapabilir(Ekmek almak benzer biçimde), kendisi ile ilgili kızgınlık, mutluluk, sevgi benzer biçimde duygularımı belli eder, bir oyun için lüzumlu kuralları anlayabilir, o kurallara uyabilir, toplumsal kuralların nedenlerini anlayabilir.

ÖZBAKIM BECERİLERİNİN GELİŞİMİ

Evladınız bu tarz şeyleri tek başına yapabiliyor mu?

Elbiselerimi ıslatmadan yüzümü yıkayıp, kurulayabilir, saçlarımı tarayıp, dişlerimi fırçalayabilir, tuvaletimi yalnız başıma yapabilir, sofra kurallarına uygun yiyecek yiyebilir, düğmelerimi ilikleyip çözer, kendi başıma giyinip soyunabilir,  karşıdan karşıya emniyetli bir halde geçebilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Gittikçe uzayan ve neredeyse sayfaların yarısını kaplayan paragraf soruları öğrencilerin sevmediği soru türlerindendir. Bu tip sorulardaki paragraf uzunluğu arttıkça, genellikle sorunun zorluk seviyesinin arttığı düşünülmektedir. Ancak çoğunlukla durum bu düşüncenin tam tersidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE