Ana Sayfa / Dini Bilgiler / İnanç Psikolojisi
dini bilgiler
dini bilgiler

İnanç Psikolojisi

İnanç psikolojisi; inanç faktörünün insan psikolojisi üstündeki tesirleri pozitif ya da negatif sayamayacağımız yada sınıflandıramayacağımız kadar çoktur ve kişinin tercihinde olan bir özgürlük olduğundan yönlendirilmesi oldukça güçtür bu yüzden inanç mevzusu alanında ustalaşmış kişilerle birlikte çalışılmalıdır.

Psikoloji ve İnanç İlişkisi

Psikoloji insan ve hayvan davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Psikolojiye gore davranışın birden oldukca sebebi vardır ve davranışın oluşumu bir sürece tabidir. İnanç ise herhangi bir düşünceye, varlığa, özetlemek gerekirse hususi bir anlam atfettiğiniz bir olguya oldukca derin bir halde bağlanma ve onu yüceltme eylemidir. İnanç psikolojisi özetlemek gerekirse inanmak eyleminin insan psikolojisi üstündeki etkilerinin inceler

Din Psikolojisi Ve İnanç İlişkisi

Din psikolojisi, psikoloji bilimine ilişik bir branş olup araştırma mevzusu dini duygu ve düşüncenin davranış üstündeki etkileridir. Bu durumda inanç eylemi din psikolojisi ile ilişkilendirilebilecek bir kavram şeklinde görünse de, herhangi bir din ya da inanış olgusu ile karıştırılmamalıdır.

 

 İnanç Psikolojisi Bir Dini Temsil Etmez

Psikoloji ve inanç ilişkisini açıklarken meydana getirilen en yaygın hata inanç terimini bir dine atfetmektir. Oysa inanç burada herhangi bir dini temsil etmez, sizin inandığınız olgu her ne ise onun psikolojiniz üstündeki tesiri araştırılır. Örnek vermek gerekirse, abdest alarak yada namaz kılarak günahlarından arındığını ve bağışlandığını düşünerek kaygı seviyesini azaltan bir şahıs için, namaz ibadetinin insan psikolojisi üstündeki tesirini araştırmak isterseniz bunu din psikolojisinin yöntemlerini kullanarak yapabilirsiniz, sadece araştırmak istediğiniz mevzu bağışlanmaya olan inancın psikoloji üstündeki tesirini ölçmek ise bu mevzuda inanç psikolojisi’nin verilerinden yararlanırsınız. Örnekte anlatılmak istenen aslına bakarsak din ve inanç kavramları birbirine oldukça yakın olması buna karşın ruhsal açıdan değişik yaklaşım biçimlerini barındırmasıdır

İnanç Davranışı Şekillendiren Temel Bir Olgudur

Bir davranışı birçok şekilde değiştirebilirsiniz mesela klasik koşullama yöntemi ile bir hayvana çeşitli oyunlar öğretebilirsiniz ya da edimsel koşullama yöntemini çocuğunuzu disiplin etmede kullanabilirsiniz, sadece bir kişinin davranışını değişiklik yapmak istiyorsanız o davranış biçimine ilişik geliştirdiği inanca dair bakış açısını değişiklik yapmak, davranışın değişiminde oldukca daha kalıcı bir çözüm olacaktır. Mesela, şahıs matematik dersinde başarı göstermiş olamayacağına inanıyorsa o derse olan ilgisi yetersiz kalacağından idrak, dikkat yönetme ve çaba gösterme şeklinde ruhsal kökenli becerileri yeterince kullanmaktan kaçınacaktır oysa kişiye özgü değişik yöntem ve motivasyon teknikleri ile kişinin matematik dersinde yapabileceklerine dair inancı geliştirilirse, kişinin performansındaki artış öteki metotlardan daha kalıcı olacaktır bundan dolayı inanç (inanç psikolojisi) içsel bir motivasyondur ve deposu dış faktörler değildir. Aynı örneği, kişinin kendisini yetersiz biri olarak değerlendirmesine olan inancını inceleyerek de kullanabiliriz, eğer şahıs bir oldukca mevzuda başarısız olacağına inanıyorsa onu dış etkenlerle motive etmeye çalışmak çok çok fazla deposu müddetsiz olarak kullanmak zorunluluğu anlamına gelmektedir ki bu neredeyse imkansızdır .


Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Kıyametin Büyük Alametleri Nedir?

Kıyametin büyük alametleri nelerdir? Yüce Rabbimiz tarafından yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de de buyurulduğu üzere kıyametin küçük ve büyük alametleri bulunmakta olup, ilk olarak küçük alametler ve sonrasında ise büyük alametler yeryüzünde zuhur edecektir. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE