Ana Sayfa / Eğitim / İngilizce Yazma Nasıl Geliştirilir?

İngilizce Yazma Nasıl Geliştirilir?

İngilizce Yazma Nasıl Geliştirilir?

İngilizce Yazma Nasıl Geliştirilir?

Yazı yazmak, kolay görünmesinin yanında dikkat ve dil bilgisi kurallarına egemenlik gerektirir. Anadilde bile zorluk derecesi yüksek yazı yazma, yabancı dil söz mevzusu olduğunda daha da zor bir hal alır. İngilizce yazı yazma kurallarını bilmek ve sıkı çalışmak, bu dilde yazı yazmayı kolaylaştıracak ve İngilizce yazı yazmayı geliştirecektir.

İngilizce yazma iyi mi geliştirilir?

  • Yabancı bir dilde yazı yazabilmek için, o dile iyi vakıf olmak gerekir. İngilizce dil bilgisi ve cümle yapısını anlamanın en iyi yollarıdan birisi, sık sık İngilizce kitap ve yazı okumak, dili iyi çözümleme edebilmektir. Yeni öğrenilen cümle yapıları, kurallar ve kelimeler not edilmeli ve bunlar yeniden edilmelidir. Böylelikle dile vakıf olma düzeyi artar ve yazı yazmak istendiğinde daha varlıklı bir gramer ve kelime bilgisi becerileri kazanılır.
  • İngilizce iyi yazı yazmanın yollarından birisi de sık sık yazı yazma denemeleri yapmak ve kullanılan cümleleri ve kelimeleri geliştirmektir. Paragraf içinde kullanılan fiiller ve zarflara dikkatlice karar verilmeli ve bunlar üstünde ergonomik yapılmalıdır. Bazı kelimeler tesbit edilerek eş anlamlı olarak hangi kelimelerin kullanılabileceği üstüne düşünmek de yazı yazma becerilerini zenginleştirir. İlk aşamada kolay cümleler oluşturmak naturel olsa da ileriki aşamalarda karmaşık cümleler de kurmaya çalışmalı ve alternatif ifade yolları denenmelidir.
  • Yazı yazmadan ilkin belirli anahtar kelimeler bulmak ve yazıda savunulacak ana düşünce, yan düşünce benzer biçimde noktaları belirlemek, yazının daha tutarlı ve seri okunması mümkün olmasını sağlar. İngilizce gazete ve dergileri sık aralıklarla izlemek ve hangi durumun iyi mi anlatıldığını, hangi kelime ve cümle yapısı kullanıldığını çözümleme etmek de İngilizce olarak yazı yazmaya destek verir.
  • Her yazıda olduğu benzer biçimde İngilizce yazı yazarken de giriş, gelişme ve netice bağlamına sadık kalmış olarak yazı yazmak, yazının etkisinde bırakan ve okunaklı olmasına yardım eder. Mevzuya uygun başlık seçimi ve mevzu içinde vurgu yapılacak yerlerin belirlenmesi de yazının ilgi çekici olması açısından önemlidir.
  • Etken ve edilgen cümle yapılarından yararlanmak, mühim vakaları ana cümlede belirtmek ve destek kısa cümleler oluşturmak da ingilizce yazı pratiğinde etkilidir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Soru İşareti Nasıl Kullanılır?

Noktalama işaretlerinden biri olan soru işareti, soru anlamı taşıyan cümlelerde kullanıldığı gibi belirsizlik ifade eden cümlelerde veya sözcük sonlarında da kullanılabilir. Soru işareti ''?'' olarak gösterilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir