Ana Sayfa / Hadisler / İslam dininde giyim tarzı nasıl olmalı, jean kot pantolon günhamı caizmi, bu konu ilgili hadisler

İslam dininde giyim tarzı nasıl olmalı, jean kot pantolon günhamı caizmi, bu konu ilgili hadisler

namaz kılana bir manisi var mıdır?

Islâm’da elbise çeşitleri teker teker sayılıp her birerlerinin hükmü ayrı ayrı bildirilmiş değildir. Asırlar boyunca binlerce çeşit elbise ortaya çıktığına ve çıkacağına göre bu zaten mümkün de değildir. Ancak Islâm’da her şey için olduğu gibi elbise için de genel kaideler vardır. Her ortaya çıkan elbise çeşidini alimlerimiz o kaidelere göre değerlendirirler.

Buna göre erkek için: Avretini örtecek sıcak ve soğuğa karşı koruyacak kadarı farzdır. Zaruret miktarını aşıp bir müslüman olarak görünümünü güzelleştirecek miktarı yerine göre izar rida cübbe gömlek ve sarıkla takımı tamamlaması müstehaptır. Çünkü Allah (cc); nimetinin belirtisini kulunun üzerinde görmekten hoşlanır (Fetavay-ı Ankaravî I/167).

Rasulüllah Efendimiz (sav): “Elbisenizi güzel yapın eşyanızı düzgün tutun ve insanlar içerisinde beyaz tepecikler gibi olun” buyurmuşlardır. Özellikle cuma ve bayramlarda muhtaçları rahatsız etmeyecek ölçüde temiz ve yeni giymek mubahtır. Tamamen kırmızı ve bazılarına göre sarı renkte elbiseler giymek mekruhtur kibir caka ve yabancı kadınlara güzel görünmek gayesi ile giyilen gayrı müslimlerin özel elbiselerine benzeyen ve saf ipekten dokunmuş elbiseler ise haramdır.

Avret olan bölgelerin rengini gösterecek ölçüde şeffaf olan hiç giyilmemiş sayılır (haramdır). Kalın olmakla beraber yine avret mahallerinin şeklini belli edecek ölçüde dar olan elbise giymek mekruhtur. Baş kol vb. avret olmayan organların açık ya da kapalı olması müslümanların örfüne göre hüküm alır. Müslümanlarca anormal görülen yerde mekruh görülmeyen yerde mübah olur (Satıbî el-Muvaffakât; ).

Buna göre kot pantolon giyilmesinde bir mahzur olmamakla beraber:

l. Bazan vücuda yapışır ölçüde çok dar olarak giyildiği

2. Ve müslümanlarca genellikle hoş karşılanmadığı için mekruh olmaktan yani hiç bir sakıncası yoktur denilmez.(Allah’u a’lem).

Bu iki durum ortadan kalkarsa yani dar olmaması ve bulunduğu toplumda kınanmaması halinde giyilmesinde bir sakınca yoktur.

Dar bile olsa kot pantolonla kılınan namaz geçerlidir.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

hadisler

Allah Teâla hazretleri ferman etti ki

Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE