Ana Sayfa / Dini Bilgiler / İslam Kolaylaştıran Bir Dindir
dini bilgiler
dini bilgiler

İslam Kolaylaştıran Bir Dindir

İslam dini, rahmet ve merhameti sonsuz olan yüce ALLAH’ın insanlığa sunmuş olduğu bir dindir. İnsanın mutlu olması için yollanan bu din içinde hiçbir zorluğa ve insanoğlunun yerine getiremeyeceği zorlukta olan bir yargı ve vazife bulunmaz. İnsan yapamayacağı hiçbir şeyden görevli tutulmaz. İslam dininde insana kaldıramayacağı hiçbir yük yüklenmemiştir. Bu sebeple, dinimizde bulunan inanç esasları ve uygulanması ihtiyaç duyulan ameller kolaylıkla anlaşılabilir ve uygulanabilir kalite taşırlar.

Hac suresi 78. ayette ve Bakara suresi 286. ayette bu gerçek fazlaca açık bir halde belirtilmiştir. Peygamber efendimiz “ben ALLAH’ı birleyen, kolaylık ve hoş görüye dayanan bir dün suretiyle gönderildim” sözü ile de bu ayetleri ve bunlara benzeyen birçok ayeti pekiştirmiştir.

Dinimizin uygulanmasını zaruri kıldığı, namaz, oruç, hac, zekât şeklinde ibadetler, faiz ve zina şeklinde yasaklar, hakkaniyet şeklinde insanlık ilkeleri, ceza ve miras şeklinde sistemler insanoğlu tarafınca kolaylıkla anlaşılabilir ve uygulanabilirler.

 

Hatta öylesine kolaylaştırıcı bir dindir ki İslam, yukarıda saydığımız ve kolaylıkla uygulanabilir olan bu ve benzeri mevzularda bile eğer zaruri haller oluşmuş ise kısıtlamaya gidilebileceğini hatta durum iyileşene kadar tam aksinin yapılabileceğini de belirtmiştir.

Domuz etinin yenmesinin kesinlikle yasak ve haram olduğu belirtilmesine karşın eğer açlıktan ölüm tehlikesi durumu oluşmuş ise bu etin yenebileceğine cevaz vermiştir. Susuzluktan ölüm tehlikesi var ise alkollü içki içilebileceğini söylemiştir. Böylesi durumlar oluştuğunda mal dokunulmazlığı şeklinde haram olan unsurlar haramlıktan çıkarılmış ve insanı hayatta tutacak kadar bir kısma meşruluk getirilmiştir.

Seyahat hallerinde orucun ertelenebileceği ruhsatı verilmiş, namazların birleştirilebileceği ya da kısaltılabileceği mevzusunda kolaylık sağlanmış ve Cuma namazına katılma yükümlülüğü kaldırılmıştır. Suyun olmadığı yerde gusül ve abdest için teyemmüm kolaylığı getirilmiştir. Tüm bunlardan anlaşılacağı suretiyle, bu tür kolaylıklar getirilerek kişinin bedenen ve zihnen zor duruma düşmesi önlenmiş ve nefsin tehlikeye girmesinin önüne geçilmesi sağlanmıştır.

İnsanların temel haklarının ve özgürlüklerinin çiğnendiği, yurtlarına saldırı edilmiş olduğu ve insanların sertlik ve baskıya alındığı şeklinde durumlar oluşmuş ise ya da oluşacağı ön görülüyor ise silahlı savaşım öteki bir ifade ile silahlı cihad etme farz haline getirilmiştir. Bu cihadın ruhsal açıdan bir coşku oluşturması ve motivasyonu yukarıda tutması için şehitlerin sonsuz aden yurduna gireceği Kur’an’la durağan(durgun) hale getirilmiş ve aden şehitlere müjdelenmiştir.

İnsan Kendine Ve Başkalarına Da Kolaylaştırıcı Olmalıdır

Müslüman kendisine karşı da kolaylaştırıcı olmalı ve gereksiz hallere kendisini sokmamalıdır. Gereksiz yere kendisine yük edinmemeli ve daima kolaydan yana tercihini kullanmalıdır.

İnsan üstüne farz olan namazları ne olursa olsun kılmalı orucu tutmalıdır. Sadece yalnız nasihat anlamında söylenen gece namazlarını gereğinden fazla kılmamalı ve gereğinden fazla nafile oruçları tutmamalıdır. Efendimiz daha fazlaca yakarma yerine getirmek ve daha çok sevap kazanmak için bu tür eylemlerde bulunan kişileri uyarmış ve her geceyi namaz kılarak ve her günü oruç tutarak geçiren kişileri İslam çizgisine aykırı davrandıkları için yermiştir. Şundan dolayı insanoğlunun başka görevleri de vardır ve bu görevleri yerine getirmenin de bir yakarma bulunduğunu efendimiz söylemiştir. Örnek olarak evlilik içi cinsel yaşamın aksatılmaması icap ettiğini peygamberimiz vurgulamıştır.

İnsan, bedenine zorlayıcı davranamaz ve bedensel yapısına aykırı eylemlerde bulunamaz. Şundan dolayı bedenin de insan üstünde bir hakkı vardır ve ona zarar vermesi yasaklanmıştır. Cinsel yaşamdan çekilme ya da olması gerekenin altına çekme hem kendi bedenine zulüm ve hem de eşine zulüm anlama gelir.

Toplumsal yaşam içinde de şahıs yaşamını zora sokan eylemlerden kaçınmak durumundadır. Bir mevzu hakkında tercih olanağı var ise daima kolaydan yana tercih yapılmalıdır. Zaruri sebepler haricinde borçlanmamayı efendimiz öğütlemiştir ve hatta yasaklamıştır. Borç insanı ruhsal olarak zorlayan ve yaşamı alt üst eden bir durumdur. Herhangi bir mevzuda zor ve kolay seçenek var ise ve kolay olan eğer günah içermiyor ise kolay olanın tercih edilmesini peygamberimiz buyurmuştur.

İnsanlar birbirlerine karşı da kolaylaştırıcı olmaz zorundadırlar. Eşler birbirlerine, patron işçilerine, varlıklı fakire, anne ve baba evlatlarına, öğretmen öğrencisine adil hareket etmek ve kolaylaştırıcı olmak zorundadır. Bu toplumsal düzenin korunması açısından son aşama önemlidir. Şundan dolayı zulüm karşı zulmü doğurur, tesir tepkiyi doğurur ve toplumsal sulh zarar görür. Anne ebeveyne isyan eder, işçi patronuna başkaldırır.

İslam dini kolaylaştıran ve kolaylaştırmayı öğütleyen bir dindir. Kolaylaştırana ALLAH’ında kolaylaştıracağı Kur’an’da belirtilmiştir. Leyl suresinin ilk sekiz ayetinde kolaylaştırmaya fazlaca net bir vurgu vardır. Peygamberimizin bu yönde şu sahih hadisi de bilinmelidir. “ Zorda olan birisine kolaylık gösterene ALLAH’ta ahirette kolaylaştırır” buyurmuştur.


Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Antalya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2018)

Antalya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2018)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!