İslam’da Büyünün Günahı Nedir? Büyü Nedir İslam’daki Yeri ve Hükmü Nasıldır?

İstediği bir amaca ALLAH’ın yasak kıldığı yollardan ulaşmak istemeye büyü denir. Büyü

İslam dinince yasaklanmış, zina yapmak, ALLAH’a bir yalan isnat etmek şeklinde fena fiillerden görülüp yedi büyük günahtan biri olarak kabul edilmiştir. Büyü meydana getiren kişilerin Kuran’ı tersten okumak, ateşe secde etmek vs. yollara başvurarak ateş ehliyle bir antak kalma yaptığına inanılır. Bu açıdan bakılınca İslam dini büyü yapanları ahiretini satmış kişiler olarak görür.

 

Kuran’ı Kerimde ve Hadislerde Büyü

Büyü, Kuran’ı Kerim’in birçok ayetinde adı geçen bir kavramdır. Birçok sahih hadiste de kendisine yer bulmuştur. Bakara suresinin 102. ayetindeki büyü ile ilgili mühim açıklamalar vardır. Ayete bakılırsa Hz. Süleyman’ın hükümdarlığıyla ilgili mevzuda şeytanın vesveselerine kapılan kişiler yanılgıya düşüp kafir olmuşlardır. Bunun sebebi insanlara sihir ve Harut Marut adlı iki meleğe indirilenleri öğretmiş olmalarıdır. Ayetin devamında bu iki meleğin yalnız bir sınav için gönderilmiş olduklarını söylemelerinden, sihri öğrenerek ahiretini satan kişilerin karı ile kocanın arasını açacak şeyleri öğrendiğinden bahsedilmiştir. Fakat bu öğrendikleriyle ALLAH’ın izni olmadan hiç kimseye zarar veremeyecekleri de ayette bilhassa vurgulanmıştır.

Büyü Iyi mi Tesir Eder ve Iyi mi Bozulur?

Kuran’ı Kerim’de kendine yer gören sihrin tesir etmesinin tek şartı yukarıdaki ayete bakılırsa ALLAH’ın iznine bağlıdır. Dolayısıyla, İslam’a bakılırsa büyüden korunmanın en iyi yolu sağlam yolu kulluk vazifelerini yerine getirmekten, Peygamberimizin(s.a.v) büyü ve nazara karşı kendisinin bizzat okumuş olduğu, ümmete de tavsiye etmiş olduğu dualardan Nas, Felak ve İhlas surelerini ayrı ayrı, toplamda üç kez okuyup avuçlarına üflemek, sonrasında ellerini yüzüne ve vücuduna sürmek büyüye karşı kalkan olarak görülmüştür.

Duaların ve kuvvetli bir imanın büyüye karşı iyi geldiğini her seferinde vurgulayan ilahiyatçılar, düzmece hocalar mevzusunda ise insanları bilhassa uyarmıştır.


Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE