Ana Sayfa / Dini Bilgiler / İslam’ın Görsel Sanatlara Bakışı (İslam ve Sanat)
dini bilgiler
dini bilgiler

İslam’ın Görsel Sanatlara Bakışı (İslam ve Sanat)

İslam ve sanat arasındaki ilişki nasıldır? İslami esaslara aykırılık teşkil etmedikçe, helal olanları haram, haram olanları helalleştirmedikçe ve mümine yüklenen tanrısal görevler basite indirgenmedikçe görsel sanatlarla ilgilenmenin hiçbir sakıncası yoktur ve mubah kabul edilmelidir.

Göze, kulağa ve en önemlisi kalbe hitap eden görsel sanatlar eğer İslam’la çelişik mevzuları kıymetli göstermiyorsa zararlıdır demek haksızlık olur. Hele de İslam dinini yücelten ve ALLAH’ın tek dini bulunduğunu insanlara sunan eserler meydana getiriliyorsa fert ve cemiyet açısından oldukca kıymetli bir vazife yapılmış olur. Son 40 senedir televizyonun iyice yaşamımıza girmiş olduğu ve bilhassa son 20 senedir da netin insan hayatına girmiş olduğu düşünülürse görsel kontakt artık oldukca ehemmiyet kazanmış anlama gelir. İslam ve sanat;  görsel sanatların her hangi bir dalı ile ilgilenen samimi bir mümin bu dallardan her hangi birisini normal olarak İslami değerlere hizmet eder şekilde yerine getirebilir. Bir tiyatro oyunu, bir beyaz perde ya da tv filmi yada dizisi yapılmasının hiçbir sakıncası yoktur aksine kıymeti vardır. Fotoğraf sanatı da bu yönüyle İslam’a hizmet eder şekilde yürütülebilir.

İslam ve sanat için bundan dolayı bu sanatlarla ilgilenmenin yasak ve günah bulunduğunu söylemek mümkün değildir. Normal olarak yazımızın başlangıcında söylediğimiz şeklinde İslam’a zarar vermemesi koşulu ile bunu söylüyoruz.

 

Sadece gelinen nokta nazarı itibara alınacak olursa, görsel sanatların tüm dalları küfrün ve inkârın egemenliğindedir. Normal olarak samimi olanlar ve İslam’a zarar vermeden bu sanatları icra edenler vardır sadece güvenli olunmalıdır ki bu sayı oldukca oldukca azdır.

Görsel sanatlar yardımıyla İslam inancı zaafa uğratılmakta ve etik değerler yozlaştırılıp zayıflatılmaktadır. Yüzlerce yılda oluşmuş kültür değerlerimiz kıymetsiz hale getirilmekte ve İslam’la ilgili kafalarda kuşku uyandırmaya yönelik bilerek ya da bilmeyerek faaliyetler yürütülmektedir.

Üzülerek söylemek gerekir ki bu gün gelinen noktada gerek dünya da ve gerekse vatanımızda görsel sanatlar ziyadesiyle Tağut’ların kontrolü altındadır. Ilke olarak görsel sanatlara İslam’ın bakışı pozitif olmakla beraber bu sanatın tüm dalları ile ilgilenenler mevzusunda ciddi problemler vardır. Ve görsel sanatları İslam dinine aykırı şekilde icra etmektedirler.

İslam Sanatı

İslam Sanatı

İslam ve Sanat

Oysa görsel sanatlar İslam değerleri açısından oldukca pozitif kullanılabilir ve topluma İslam dini daha sıcak gösterilebilir ve kalplerde dine bağlılık duygusu aşılanabilir. İnsanların dine daha sıkı sarılmaları için görsel sanatlar pekâlâ kullanılmalıdır.

Bu açıdan dinimiz görsel sanatlara doğru yönde kullanılması koşulu ile oldukça sıcak bakmaktadır.

Yüce kitabımızda yer edinen dünyanın dolaşılması ve varlıklara bakılarak düşünülüp tefekkür edilmesi yönündeki mesajlar görsel sanatlar kullanılarak topluma İslami mesajlar verilebilir. Bu kimi zaman bir film, kimi zaman bir fotoğraf, kimi zaman bir müzik ve kimi zaman de bir tiyatro oyunu olabilir. Bir belgesel çekilerek İslam dinine yönelik eserler koymanın ziyadesiyle faydası vardır.

Evren ile ilgili programlar yapmış olup ALLAH’ın gökyüzüne bakmamız ve muhteşemliğini görmemiz yönündeki ikazlarına yönelik normal olarak belgeseller yapılabilir ve yapılmalıdır.

İslam ve sanat üstünde bilimsel programlar yapılıp bilimin İslam dini ile çelişmediği ve tam tersine örtüştüğü yönünde programlar yapmanın ne ziyanı olabilir ki?

Son yıllarda bu mevzulara yönelik çalışmaların ve programların olmadığını söylemek haksızlık olur. Sadece oldukca daha sık bu biçim programlara yer verilmeli ve İslam dini oldukca daha çok topluma tanıtılmalıdır. Kültürel olarak Müslüman olup dinin esas değerlerine yeterince vakıf olmayan milyonlar olduğu unutulmamalıdır.

Bu açıdan toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için görsel sanatlardan olabildiğince yararlanmak gerekir.

Bu gün itibari ile samimi Müslümanların görsel sanatlara oldukca daha çok ehemmiyet vermesi gerekir. Şundan dolayı uzun süreden beri görsel sanatların tüm dalları icra edilerek İslam dinine büyük zararlar verilmiştir. Aynı şekilde bu sanat dalları kullanılarak senelerdir verilen bu tahribat ve zararın kapatılması gerekir. Bu açıdan görsel sanatlar oldukca büyük ehemmiyet arz etmektedir ve görevi büyüktür.

Görsel sanatlar kullanılarak İslam dini üstünde meydana getirilen tahribatlar aynı yol izlenerek onarılabilir ve bu sayede İslam’a büyük hizmet edilmiş olur.


Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Antalya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2018)

Antalya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2018)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!