Ana Sayfa / Peygamberler / İslamiyete Göre Süleyman Peygamber
peygamberler
peygamberler

İslamiyete Göre Süleyman Peygamber

Hazreti Süleyman Peygamber, Davud peygamberin erkek evladıdır. Babasının ölümünden sonrasında 13 yaşlarında iken yerine geçmiştir. Arkasından kendisine peygamberlik görevi de verilmiştir. Babası şeklinde hem hükümdar ve hem peygamber olarak toplumuna hükmetmiştir.

Hazreti Süleyman’a doğu ve batıda olan tüm hükümdarlar itaat etmiş ve kıymetli hediyeler göndermişlerdir. Yemen Melikesi Belkıs kendisi ile görüşmeye gelmiştir. Kızıl denizde donanma hazırlatmış ve okyanus sahillerine yollamıştı. Tetmür ve Balebek şehirlerini ve yedi yılda Mescid’i Aksa’yı yaptırdı.

Süleyman peygamber kendisine verilen mucize icabı kuşların dillerinden anlamış olur ve maksatlarını bilebilirdi. Hükmü insanlara, cinlere ve rüzgarlara geçerdi. Kendisinin hikmet ve ahlaka yönelik yazıları vardır.

 

Hazreti Süleyman Yaşamı

Hazreti Süleyman 40 yıl yargı sürmüş ve bir rivayete nazaran 53 bir rivayete nazaran ise 60 yaşlarında vefat etmiştir.

Kendisinden sonrasında İsrailoğulları ikiye ayrıldı ve iki devlet kurdu. Bu devletlerden birisi Yehuda devletidir. Ve bu devletin merkezi Kudüs’tü. İnsanlar içinde büyük saygınlık kazanmış bir devletti. Öteki devlet ise İsrail devletiydi. Bu ddevletin başkenti Nablus’tu

Bu her iki devlet sonraki yıllarda yoldan çıktılar ve İsrail devleti Asuri’ler tarafınca ortadan kaldırıldı. Yehuda devleti de Buhti Nassar’ın saldırısına uğradı ve fazlaca zayıf düştü. Yahudilerin birçoğu Babil devletinin esiri durumuna düştüler. Sonraki yıllarda Yahudiler İranlıların, Yunanlıların ve Romalıların uzun seneler süresince hakimiyeti altında yaşadılar ve bir devlet kuramadılar. Hemen sonra bölgeye yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğu hakim oldu ve Yahudiler fazlaca uzun seneler sonunda sadece 1948 senesinde devletlerini kurabildiler.

Hristiyanların, Musevilerin ve Müslümanların peygamber olarak kabul etmiş olduğu Hazreti Süleyman’la ilgili Kur’an’ı kerimde mühim bilgiler verilmektedir. Kendisi hem hükümdar ve hem de peygamberlik görevini üstlenmiştir ve İsrailoğullarına gönderilmiş peygamberlerdendir.


Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

peygamberler

PEYGAMBERİMİZ’İN RAHMETTEN UZAK OLSUN DEDİĞİ ÜÇ KİŞİ

Ramazan, bütün hayır-hasenâtın kat kat sevapla mükâfatlandırıldığı ilâhî bir lutuf mevsimidir. İçinde bin aydan hayırlı bir Kadir gecesi bulunan Ramazân-ı Şerîf’i lâyıkıyla ihyâ edenler, sayısız nîmetlere nâil olurlar. Ona duyarsız kalanlar ise, dehşetli bir mahrûmiyete dûçâr olurlar.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE