Ana Sayfa / Eğitim / İşletme Enformatiği Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme Enformatiği Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme Enformatiği Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme Enformatiği Nasıl Bir Bölümdür?

Yönetim Bilişim Sistemleri, Data Teknolojileri Yönetimi, İşletme Bilişim Sistemleri şeklinde isimlerle de oluşturulan İşletme Enformatiği kısmı işletme ve bilgisayar bilimi alanlarını kapsayan bir bölümdür. Mezunları İşletme Enformatiği Uzmanı ünvanını alır. Aynı alanda yüksek lisans ve doktora eğitimi de bulunmaktadır.

Bu bölümde verilen eğitimin genel amacı kurumun teşkilat yapısını, iş süreçlerini ve gereksinimlerini çözümleyebilen, data teknolojilerinden faydalanarak bu gereksinimler için çözüm tasarlayabilen ve uygulayabilen, uygulanan çözümlerin kurum yapısı, işleyişi ve çevresiyle olan etkileşimini çözümleme edebilen mezunlar vermektir.

Bu bölümde alınacak dersler hem işletme hem de bilişim teknolojileri alanını kapsamaktadır. Sadece her üniversiteye gore işletme ya da bilişim teknolojilerine ilişkin derslerin ağırlığı farklılık gösterebilmektedir. Hatta bölümün dahil olduğu fakülteler dahi üniversiteler içinde değişebilmektedir. Genel olarak bölüm içinde data teknolojileri temelleri, veri ve data yönetimi, data teknolojileri mimarisi, kurumsal mimari, proje yönetimi, data sistemleri analizi ve tasarımı, stratejik yönetim, muhasebe, finans, pazarlama şeklinde alanlarda eğitim verilmektedir.

İşletme enformatiği ya da benzeri bölümleri fakülte ya da yüksekokullara bağlıdır. Fakülteler için TM-1, Yüksekokul içinse YGS-6 puanıyla üniversitelere talebe yerleştirilmektedir.

Bu bölümden mezun olanlar çeşitli alanlarda emek verme imkanı bulabilmektedirler. Bunun sebebi bilişim ve kontakt teknolojileri bilgisiyle beraber aldıkları yönetim bilgisidir. Bu şekilde bir oldukça sektöre hitap eden bir donanıma haiz olmaktadırlar. İşletme Enformatiği ya da benzer bölümlerden mezun olan birinin yapabileceği işler:

  • Sistem mimarlığı, sistem analistliği,
  • Bilişim ve kontakt alanında proje yöneticiliği, danışmanlık, planlama, kaynak edinme, kurumlara ya da bireylere hizmet pazarlanması ve denetim sağlama,
  • Bilişim ve kontakt alanında Ar-Ge yöneticiliği,
  • Uygulama geliştirilmesi, giriş ya da orta düzeyde yazılımcılık,
  • İşletme, işletme enformatiği ya da benzer bölümlerde akademisyenlik şeklindedir.

İşletme enformatiği ve benzeri bölümlerlerden mezun olanların gelebilecekleri en üst kariyer seviyesi bilişim ve kontakt firmalarında genel müdürlük imkanıdır. Bunun dışındaki firmalar içinse genel müdür yardımcılığı yapabilmektedirler. Bunların haricinde eğitimini aldıkları alanda girişimci emek harcamalar da gerçekleştirebilmektedirler.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE