Ana Sayfa / Eğitim / İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme kısmı üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içinde yer edinen ve birden oldukça disiplini içinde bulunduran bir bölümdür. İşletme kısmı, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır.

İşletme bölümünün amacı mal ve hizmete dayalı kurumların verimini ve gelirini çoğaltmak için lüzumlu olan üretim, planlama, denetim, para deposu, satış, muhasebe, pazarlama ve PR stratejilerini belirlemek ve bu tarz şeyleri tatbik eden kişiler yetiştirmektir. İşletme kısmı mezunları da bu eğitimler sonucunda çalışmış oldukları kurumlarda genel anlamda yönetici yada yönetici yardımcısı olarak çalışır.

İşletme bölümünün ders içerikleri birden oldukça bölümle bağlantılı olduğundan genel anlamda bir ‘joker’ bölüm olarak değerlendirilir. Oysa durum zannedildiği şeklinde değildir. İşletme kısmı ne olursa olsun bilgili bir halde okunmalıdır. Bundan dolayı bölüm içinde verilen eğitimlerin mühim püf noktaları bulunmuş olduğu şeklinde İktisat ve Maliye şeklinde bölümlerden ayrılan yanları da vardır.

İşletme kısmı genel anlamda Iktisat kısmı ile paralellik gösterir. İşletme İlkeleri, İşletme Ekonomisi, Makro ve Mikro Iktisat, Ekonometri, Internasyonal Iktisat şeklinde dersler İşletme ve Iktisat bölümlerinde ortak olarak okutulan derslerdir.

İşletme kısmı içinde genel anlamda sayısal ağırlıklı dersler bulunur. Bu yüzden bu bölüme gelecek olan kişilerin sayısal kabiliyetinin olması ve bu mevzulara meraklı olması gerekir. İşletme kısmı Açıköğretim Fakültesi içinde de bulunur.

İşletme kısmı, yurt haricinde da öğrencilerine çeşitli yetişim ve iş imkanı sunar. Bu bölüm, Türkiye’de de oldukça popüler bir bölümdür. Kurumların ve şirketlerin birçok stratejik planı bu bölüm mezunları tarafınca yapılır.

İşletme kısmı içinde şirketlerin senelik ve aylık bilançolarına bakılırsa uygulaması ihtiyaç duyulan para işleme şekilleri öğretilir. Böylece bu bölüm mezunları bankalarda ve borsada çalışabilir.  Bu bölüm içindeki eğitim genel anlamda teoriktir. Bölüm mezunları, bu bilgilerini pratiğe dökebilmek için yetişim imkanlarından faydalanabilir.

İşletme kısmı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi içindeki temel bölümlerden birisidir. Birçok bölümün bu disiplin ile direkt yada dolaylı olarak ilişkisi bulunur. Bölüm mezunları, yurt içi ve yurt haricinde master ve doktora yapma şeklinde bir imkana da haizdir. Bu da onlara oldukça mühim bir edinim katar.

Bu habere de bakabilirisiniz

Fars Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Fars Dili ve Edebiyatı bölümü üniversitelerin Edebiyat Fakültesi bünyesinde yer alan ve 4 yıl süren bir lisans programıdır. Bu bölüm içerisinde Farsça ile birlikte Fars tarihi, kültürü, edebiyatı, edebi nazariyeleri, gramer yapısı, çeviri bilimi gibi konuların eğitimi verilir. Ayrıca, Osmanlıca ve Arapça gibi dersler de bölüm içerisinde okutulur. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE