Ana Sayfa / Evcil Hayvanlar / İstanbullu
evcil hayvanlar
evcil hayvanlar

İstanbullu

İstanbullu Güvercin 2


Genel Bilgiler

İstanbullu güvercinlerin dünya üstünde malum adı “Damascus“tur. Bu isim Suriye’nin başkenti Şam’ın Arapça ismidir. Vatanımızda Şanlıurfa ve çevresinde yoğun olarak yetiştiriciliği meydana getirilen İstanbullu güvercinlerin, kendilerine özgü renkleri ve görünüşleri vardır ve ilk bakışta öteki güvercinlerden ayırt edilebilmektedirler.

İstanbullu güvercinler incelendiğinde köken olarak oldukça eskilere dayandıkları görülmektedir. Ek olarak bu ırk saflığını da büyük seviyede koruyarak günümüze kadar neslini devam ettirebilmiştir. Bu bakımdan dünya üstündeki nadir güvercin ırklarındandır. Eski Mısır papirüslerine baktığımızda bu güvercinlere ilişik figürler görülebilmektedir. Bunun yanında bazı papirülerde bolluk tanrısı ile yan yana görülen İstanbullu güvercinler bu bakımdan oldukça kıymetli bir güvercin ırkıdır.


Temel Özellikler

İstanbullu güvercinlerin uçuş özelliklerine bakıldığında, gerdanlı ırklar ile benzerlik gösterdikleri görülmektedir. Havada oldukça güzel görülmektedirler. Gözlerinin biçimiyle de dikkat çeken bu kuşlar; büyük, zarif ve güzel gözlere sahiptirler. Gagaları siyah, kalınca ve kısadır. Aynı şekilde ayak tırnakları da siyah renktedir. Ayakları kırmızı renkte ve paçasızdır.

İstanbullu güvercinlerin vücutları belirli bir renk standardında değildir. Fakat genel anlamda mavi renk tonlarına sahiptirler. Çoğu zaman şeritlidirler ve bu şeritler koyu siyah renklerde ve kanatlarının üzerlerinde iki sıra olarak bulunmaktadır.

Bağdadi ve Şafra

Bu güvercinler kimi zaman Bağdadi ırkı ile kırılarak “Şafra” ırkı elde edilmektedir. Şafra ırkında renk tonları daha çok olabilmektedir. Ek olarak şafralarda vücut daha iri ve ayaklar daha uzun olmaktadır. Bu özellikleri ile ilk bakışta İstanbullu ile Şafra arasındaki fark anlaşılabilmektedir.


Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Kedi Aşı Takvimi Haftalık ve Aylık

Kedi Aşı Takvimi Haftalık ve Aylık Kediler de minimum bizim kadar dış dünyadaki virüs ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir