Ana Sayfa / Eğitim / Japon Dili ve Edebiyatı Nasıl Kazanılır?

Japon Dili ve Edebiyatı Nasıl Kazanılır?

Japon Dili ve Edebiyatı Nasıl Kazanılır?

Japon Dili ve Edebiyatı Nasıl Kazanılır?

Küreselleşen dünyada Doğu ile Batı birbirine otuz yıl öncesine bakılırsa fazlaca daha yakındır. Yeni dünyanın asla şüphesiz en mühim aktörlerinden biriyse Japonya’dır. Japonya gerek iktisat ve sanayideki gücüyle, gerek ülkeler arası ilişkilerdeki rolüyle ve gerekse samuraylardan animelere kültürüyle bugünün dünyasında albeni merkezlerinden biri haline geldi.

Ülkede dil olarak Japonca konuşulur. Japonca ülkede bulunan 127 milyon insan tarafınca konuşulan ve dünyanın bu nufüs çokluğu yardımıyla en fazlaca konuşulan dillerinden biri olması fazlaca önemlidir. Dili konuşan insanların niceliği kadar niteliği de üstünde durulması ihtiyaç duyulan bir husustur zira pazarda birçok sektörde Japon şirketlerinin var olduğu şeklinde Japonya’nın birçok dış misyonu bulunur.

Vatanımızda Japon Dili ve Edebiyatı kısmı yalnız iki üniversitede bulunur. Bunlar; Ankara Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi (Kayseri)’dir. Bölümün dil ve edebiyat olarak geçmesi öğrencilere yalnız dili öğretmek haricinde köklü Japon kültür ve edebiyatını tanıma mevzusunda oldukça destek sunar.

Eğer dil ve kültüre ilgi duyuluyorsa bu bölüm uygun olabilir. Bunun için ilk olarak YGS sınavına girilmelidir. YGS’de testlerin ağırlığı şu şekilde olacaktır: Türkçe testi yüzde kırk sekiz, toplumsal bilimler testi yüzde yirmi, temel matematik yüzde yedi ve fen bilimleri yüzde beştir. YGS’den sonrasında LYS-5 sınavına girmek gerekir. Dil puan türlerinden tercih meydana getirecek adaylar LYS’de sıralamalarını fazlaca daha yukarı çekebilirler. LYS-5 oturumuna katılmanın bir öteki artısıysa devletimizde dil puan grubu öğrencilerinin sayısal olarak fazlaca daha azca olmasıdır.

LYS-5 imtihanı 80 sorudan oluşur. Imtihanı İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinden seçilen, tercihen en hakim olunan bir dilden alma olanağına haiz olunur. Bu sınavdaki sorular ortalama rakamlarla sözcük bilgisi ve dil bilgisinden yirmi sual, çeviriden on iki sual, okuduğunu anlamada ise kırk sekiz sual cevaplandırılacaktır. Sonuçlar açıklanınca bu bölüm için DİL-3 puan türünden tercih yapılacak.

LYS-5 ve YGS Türkçe testlerine sayısal getirilerinden dolayı daha fazlaca dikkat etmek gerekse de her bir puan birçok kişinin önüne taşır.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE