Ana Sayfa / Eğitim / Japonca Nasıl Yazılır?

Japonca Nasıl Yazılır?

Japonca Nasıl Yazılır?

Japonca Nasıl Yazılır?

125 milyon insanı konuşmuş olduğu Japonca Japonya’nın resmi dilir. Uzun bir geçmişi olan Japonca’nın karmaşık ve Avrupa dillerinden değişik olan yapısı ile yaygın olarak öğrenilmesi zor bir dil olduğu düşünülür. Sadece hobi olarak ya da Japonya ile ticari ilişkiler şeklinde değişik sebeplerle günümüzde birçok şahıs Japonca öğrenmek için eğitim alır.

Japonca’nın yazımında birçok değişik alfabe bir arada kullanılabilir. Bunlar; Kanji, Hiragana, Katakana ve Latin Alfabesi’dir.

  • Kanji: İlk Japonca alfabesi olup Çin alfabesinden uyarlamadır. Hem de günümüzde mühim bir yer tutan Kanji alfabesi, adların yanı sıra eylem ve sıfatların mühim bir bölümde kullanılır. Örnek: 私 (Ben) Bu sistemde her biçim bir kelimeyi simgeler. Birleşik kanjilerde ise birden fazla kanji bulunabilir. Örnek: 先生 (Öğretmen)
  • Hiragana: Bir tek Japonca kelimelerinin yazımında kullanılır. Bu teknikte her heceye bir ses düşer. Ha (は) hecesi yalnızca Hiragana alfabesinde bulunurken belirteç olarak da wo (を) kullanılır. Ek olarak he (へ) hecesi olarak da malum yön belirteci de kullanılabilir. Ayrı bir belirtme olmayan durumlarda kelimelerini yumuşatma için dokuten ve handakuten kelimeleri kullanılır. Hiragana alfabesi dışındaki alfabeye de Hentaigana denir.
  • Katakana: Japonca’da bulunan yabancı kelimelerin yazımının yanı sıra yabancı adlar ve ülkeleri belirtmek için kullanılır. Mesela; フランス (Fransa). Bunların haricinde hayvan ve nebat isimlerinin yanı sıra bunların çıkardığı sesler ve doğadan gelen seslerini yansıtmakta da bu alfabe kullanılır. Örnek: ニャー (Miyav – Kedi Sesi) Ek olarak, çift seslerini uzatmak için de uzun çizgi çekilir. Koohii  (コーヒー) kelimesi buna bir örnektir. Katakana alfabesi telgraf yazışmaları ile “İyi iş çıkardınız”, “Başardınız” şeklinde kutlama mesajlarında da kullanılır.
  • Latin Alfabesi: Genel anlamda yabancı isimlerinin ve internasyonal işlerde kişiler kendi isimlerini yazarken kullanılır. Mesela; Tusuyoshi Yamamoto. Bunların haricinde Romaji isminde Japonca kelimeleri çevrildiklerinde bu alfabeye aktarılırlar.

Bunların yanı sıra Arap numara sistemi ve Ateji de kullanılır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Noktalı Virgül Nasıl Kullanılır?

Noktalama işaretleri duygu ve düşüncelerin açık ve doğru bir şekilde ifade edilebilmesini sağlar. Cümlenin yapısını etkileyen ve duraklama bölümlerinin belirtilmesi için kullanılan noktalama işaretleri okumayı ve anlamayı da kolaylaştırır. Ayrıca vurgualama ve tonlama gibi uyarıları da yapar. Noktalı virgül de bu önemli işaretlerden birisidir ve '' ; '' şeklinde gösterilir. Bu işaretten sonra bir harf boşluğu ara verilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir