Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Kadınların ergenlik yaşı ve adet görmesi hakkında bilgi
dini bilgiler
dini bilgiler

Kadınların ergenlik yaşı ve adet görmesi hakkında bilgi

 

İnsan yaşamının devrelerinden olan çocukluk çağının sona erip, olgunluk çağının başlamasına ergenlik yaşı yada büluğ çağı denir.

Kız evlatları çoğu zaman 9 ile 15 yaş içinde büluğa erer ve âdet görmeye başlarlar. 40 ile 55 yaş içinde da âdetten kesilirler. Şâfiî mezhebine nazaran âdetten kesilme yaşı 62 kabul edilmiştir. Büluğa ermenin emaresi, kızın âdet görmesi yada hamile kalmasıdır.

Âdet görme yaşlarının alt ve üst sınırları her ne kadar 9–55 yaş olarak belirlense de burada mühim olan fiilî durumdur, bunu da kadının kendisi bilir. Kısaca bir bayan 9 yaşından evvel de 55 yaşından sonrasında da âdet görebilir, 55 yaşından ilkin de âdetten kesilebilir. Nitekim Şâfiîlere nazaran âdet görme, yaşam boyu devam edebilir. 9 yaşından ilkin gelen kan, minimum üç gün devam ederse, âdet süreci başlamış ve kız ergenliğe ermiş anlamına gelir. Üç günden azca sürmüşse, bu bir hastalık kanı olarak kabul edilir ve kızın ergenliğe ulaşmadığına hükmedilir.

Şâfiîlere nazaran âdet görmenin minimum süresi bir tam gün, en fazlası ise 15 gündür. Bir karı 9 yaşına basmış olduğu hâlde âdet görmemiş ve bu şekilde 15 yaşına ulaşmışsa, artık hükmen ergen sayılır zira âlimlerimizin çoğunluğuna nazaran bir kızın ergenliğe ulaşmasının en üst sınırı 15 yaştır. Bu şekilde biri artık namazlarını kılmak, orucunu tutmakla mükelleftir.

Âdet görmenin başlamasında; yaşanılan bölgenin, hastalıkların, çevre değişikliklerinin, meydana getirilen işlerin, kullanılan ilaçların, yenilen gıdaların, korku, coşku, sevinme, hırs gösterme benzer biçimde ruhsal hallerin tesiri vardır. Bu sebeple örneğin sıcak bölgelerde kızların daha erken yaşlarda büluğa erdiği, soğuk yerlerde ise daha geç yaşlarda büluğa erdiği görülmektedir. Âdet görmeye başladıktan sonrasında da bu bahsettiğimiz hususlara bağlı olarak âdet günlerinin sürelerinde de değişimler yaşanabilmektedir.

İmam-ı A’zam’a nazaran ise 17 yaşı üst sınırdır. 17 yaşına gelen bir kız artık büluğa ermiş sayılır ve ona nazaran yargı alır. Burada tedbire muvafık olan, çoğunluk âlimlerimizin hükmünü esas almaktır ki o da bir kadının âdet görmese bile 15 yaşından itibaren ergenliğe ulaşmış sayılmasıdır.

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Kıyametin Büyük Alametleri Nedir?

Kıyametin büyük alametleri nelerdir? Yüce Rabbimiz tarafından yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de de buyurulduğu üzere kıyametin küçük ve büyük alametleri bulunmakta olup, ilk olarak küçük alametler ve sonrasında ise büyük alametler yeryüzünde zuhur edecektir. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE