Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Kadir Gecesinde Nasıl Dua Edilir?

Kadir Gecesinde Nasıl Dua Edilir?

Kadir Gecesinde Nasıl Dua Edilir?

Kadir Gecesi 2018, 10 Haziran Pazar akşamını 11 Haziran Pazartesi günü’ne bağlayan geceye denk geliyor…

Af ve mağfiretin sağanak sağanak yağacağı Bin aydan daha hayırlı olan, günahların af edilmiş olduğu insanların isteklerinin yerine geldiği, Kadir Gecesinde iyi mi yakarış etmeliyiz?

İşte Kadir Gecesi Duası, Nihat Hatipoğlu Kadir Gecesi Duası video, Kadir gecesinde neler yapmalıyız ve Kadir Gecesi hakkında data

Kadir kelime olarak; kıymet, kıymet ve saygınlık anlamlarına gelir.

Kadir Gecesi, Kadir Sûresi’nde de ifade edilmiş olduğu suretiyle, “Kur’an’ın inmiş olduğu; bin aydan daha hayırlı olan; Rab’lerinin izniyle Ruh ve meleklerin her türlü iş için indirilmiş olduğu; tan yeri ağarıncaya kadar esenlik, refah ve itimat deposu olan” bir gecedir.

Mademki, bu geceyi bin aydan hayırlı icra eden şey, Kur’an’ın bu gecede indirilmesidir; öyleyse biz bu geceyi Kur’an-ı okuma, anlama, yaşama ve yaşatma ziyafeti yapmalıyız.

Kur’an’ın mânâsına ve tefsirine ağırlık vererek onu algı etmeli ve yaşamalıyız.

Anladıkça ve yaşadıkça onu yaşatmanın aşkını ve şevkini yaşamalıyız.

Ek olarak bu geceyi, nafile namaz ve duayla geçirmemiz tavsiye edilmiştir.

Şundan dolayı Sevgili Peygamberimiz, “Kim inanarak ve Hak rızası için Kadir Gecesi’nde kalkarsa, (namaz kılar, yakarma ederse) onun geçmiş günahları affedilir.” (Buhari, Leyletü’l-Kadr, 1) buyurur.

Kadir Gecesi Duası (Yazılı ve Video) İçin Tıklayın!
Hz. Aişe (r.anha) konu alıyor: “Kadir Gecesi’nde iyi mi yakarış edeyim dedim.

Rasûlullah şu duayı okumamı söylemiş oldu: ‘Allahümme inneke afüvvün, tuhibbu’l-afve, fa’fü anni’ (ALLAH’ım Sen affedicisin, affı seversin, beni de affet.)” (Tirmizi, Da’avât, 89).
Bin aydan hayırlı gece

Bu gece maddî ve manevî tüm nimetlerin müminin gönlüne yağdığı, iki cihanın bayram oluş müjdesinin müminin gönlünde hissedildiği, Kur’an, yakarma ve oruçla ruhun yükselişini zihnin de müşahede etmiş olduğu bir gecedir.

Böylesine bir gecede, İlahi yardım ve tinsel fetihler bir sağanak yağmur şeklinde müminin gönlünü ve zihnini serinletir.

Onu dünya kaygılarından ve dertlerinden özgürleştirir.

Kur’an-ı Kerim’de, Rabb’imizin bizlere fazlaca büyük nimetler ikram ettiğini gördüğümüzde, ALLAH’tan hatalarımız için bağışlanma dilememiz emredilmiştir.

Kadir; kıymet, kıymet, ölçü ve kudret mânâlarına geliyor.

Rabbimiz iyi mi ahirette kullarına hikmetinden daha fazlaca kudretiyle işlem edecekse Kadir Gecesi’nde de aynısını yaşayacağız.

Bu gecede, her geceyi Kadir bilenlere ve Kadir’i ihya edip saygı gösterenlere İlâhî varidat dolu dolu gelecek.

Bu tarz şeyleri elde etmek için, Kadr’in kıymetini bilmek, yağan tinsel yağmurla kalbimizi yıkayabilmek için bu geceyi bir altın fırsat olarak bilmek gerekiyor.

Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğu kati olarak bilinmemekle birlikte çoğu zaman Ramazan’ın 27’nci gecesi olduğunda karar kılınmıştır.

Hz. Peygamber (sas) bunun kesinlikle hangi gece bulunduğunu belirtmemiş; sadece “Siz Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günü içindeki tek rakamlı gecelerde arayınız.” (Buhârî, Leyletü’l-Kadir, 3) buyurmuştur.
Namaz, tövbe ve yakarış

Kadir Gecesi’ni, namaz kılarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve yakarış yaparak değerlendirmeliyiz.

Üstünde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan ilkin bari beş zaman kaza namazı kılmaları daha faziletlidir.

Kazası yoksa nafile kılar. Süfyan-ı Sevrî, “Kadir Gecesi yakarış ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir.

Kur’ân okuyup sonrasında yakarış etmek daha güzeldir.” (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313) demiştir.
Niçin gizli saklı tutulmuştur?

Allahü Teâlâ hikmeti gereği Kadir Gecesi’ni ve onun haricinde daha bazı şeyleri de gizli saklı tutmuştur.

Sözgelişi, duanın kabul olduğu saati cuma günü içinde, makbul velisini insanoğlu içinde, eceli yaşam içinde ve kıyametin vaktini de dünya ömrü içinde saklamıştır.

Gene en büyük adı olan İsm-i Azam’ı da öteki adı içinde gizlemiştir.

Bunların gizli saklı tutulmasından maksat müminlerin uyanık, dikkatli ve sürekli ALLAH’a yakarma ve taat içinde olmalarını sağlamaktır.

Müminler bu geceyi gaflet içinde geçirmemeli, yakarma ve taatle değerlendirmelidir.

Peygamber Efendimiz (sas) şu şekilde buyurmuştur: “Kim Kadir Gecesi’ni, faziletine inanarak ve alacağı sevabı ALLAH’tan bekleyerek yakarma ve taatle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Kadir, 1).
O af ânını yakalayalım

Bu gecenin öyleki bir anı vardır ki o anda meydana getirilen yakarma ve dualar kesinlikle makbul olur.

Bu mühim anı yakalamak için gecenin bütününü tevbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir.

Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler en azından teravihten sonrasında bir miktar oturup yakarış etmelidirler.

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Şükrün Anlamı Nedir?

Şükrün Anlamı Nedir? Nasıl şükredilir? şükür kelimesinin manasını sizler için derledik.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE