Kamyon Kullanırken Nasıl Yakıt Tasarrufu Yapılır?

 

 

 

Kamyon Kullanırken Nasıl Yakıt Tasarrufu Yapılır?

Iyi bir altı silindirli kamyon 20lt/100km şeklinde rakamlarda çalışır. Sekiz silindirli bir kamyon ise 30lt/100km şeklinde rakamlarda çalışır. Kamyon sahipleri kamyonlarının azca yakması için birçok şey yapmak isterler. İşte kamyonunuzun daha azca yakması için yapabileceğiniz şeyler.

1.Kamyonunuzun bakımını aksatmayın
Kamyonunuzun bakımını aksatmayın. Bu kamyonunuzun el kitabında da yazar. Kamyonunuzun lastik havalarını tavsiye edilen basınçta tutmak azca yakmasını sağlar. Birazcık daha iyi yakıt oranı için lastik havalarınızı önerilenin bir tık üstünde şişirebilirsiniz. Motorunuzu bakımlı ve sıvılarını doğru şekilde değişiklik yapmak yakıtı düşürür. Kamyonunuzun rot-balans ayarının muntazam olması yakıt averajınızı düşürmeye ek olarak bir katkı sağlar.

2.Kamyonunuzun muşambasını çıkartmayın
Kamyonu sürerken arkadaki muşambasını çıkartmayın. Bu kamyonunuzun aerodinamiğini düzeltecek ve size %5 ile %10 arası yakıt ekonomisi elde edecektir. Eğer bir muşambanız yoksa arka kapağı açık bırakın. Bu muşamba şeklinde tesir gösterecektir. Ek olarak kamyonun arkasını boş tutarsanız daha iyi yakıt averajı elde edersiniz.

3.Hız kontolü kullanın
Bir otoban yada şehirler arası yolda giderken hız kontrolünü limite ya da limitin birazcık aşağısına ayarlayın. Bu hızınızı sabitleyecektir. Eğer orta ve sağ şeritte kalmaya devam ederseniz bu aracınızın yakıt averajına pozitif yansıyacaktır.

4. Mümkünse düzgüsel yakıt kullanın
Kamyonunuz yüksek oktan benzin istemiyorsa düzgüsel yakıt alın. Kimi sürücüler yüksek oktan benzin koyarlar ve gereksiz yakıt ve para israfına sebep olurlar. Birçok kamyon için üreticiler düzgüsel yakıtı önerirler. Tecim Komisyonu’nun uyarısına nazaran birçok durumda firmanın önerdiğinden daha yüksek oktanda yakıt koymanın hiçbir yararı bulunmadığı söylenmektedir.

5.Rölantiden uzak durun
Uzun soluklu rölantilerden uzak durun. Kamyonunuzu  yiyecek alırken yada eczaneye uğramak şeklinde küçük işlerde ne olursa olsun durdurun.

6.Duraklardan imtina edin
Duraklardan imtina edin. Bu kamyonunuzun yakıt ortalamasını artıracaktır ve gereksiz bakım harcamalarını yok edecektir. Gezilerinizi ve güzergahlarınızı genel olarak trafiğin yoğun olmadığı saatlerde planlayın.

Fotoğraf: Kevin Millican

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE